Споменик оснивачу српске државе и најзначајнијем владару великом жупану Стефану Немањи већ месецима дели јавност. И док се сви слажу да је прави тренутак да се споменик једној таквој личности подигне, један детаљ збунио је многе и довео до опречних мишљења.
Дилема у вези са спомеником, које се ових дана најчешће да видети да друштвеним мрежама је – зашто Стефан Немања уместо крста у једној руци држи мач?
Иако је првобитни план био да велики жупан носи крст, ипак је дошло до промене и то не без разлога.
Према речима професора Аврамовића, Стефан Немања био је оснивач српске државности и духовности, али је ипак у решењу превагнула идеја државности, која се није постигла руским крстом, већ мачем.
Да подсетимо, Стефан Немања био је најзначајнији српски владар. Оснивач најзначајније српске династије, многи га сматрају и оцем нације, а заједно са својим сином, Светим Савом, утемељио је Српску православну цркву.
Својим војничким способностима велики жупан успео је да заузме део византијске територије и тако своју владавину прошири на околне српске области Косово, Зета, Травунија, Захумље и Неретвљанска области.
Његову владавину карактерише почетак подизања монументалних владарских задужбина, као и појава аутентичног српског стила у сакралној архитектури, познатог као Рашки стил, за чији почетак се узима његово подизање манастира Ђурђеви Ступови. Поред њега, Немања је подигао и обновио читав низ цркава и манастира, међу којима треба истаћи манастире: Студеницу (коју је подигао себи као маузолеј) и Хиландар, који је обновио из темеља са сином Савом 1198. године.
Пред крај живота велики жупан се замонашио и повукао у манастир, а за свог наследника изабрао је сина Стефана, који ће постати први српски крунисани краљ.
Стефан Немања преминуо је као монах Симеон у манастиру Хиландар, а његове мошти су 1208. године пренете у манастир Студеницу, у коме се и данас налазе.
Извор: Опанак/Википедија