Једном годишње процвета Тиса. Дан цветања никада се не зна, јер не цвета увек у исто време. Феномен цветања Тисе ове године почео је неколико дана раније, и то прво у Кањижи, а не низводно код Новог Бечеја.
Тиски цвет је водени инсект који се некада налазио и у другим рекама Европе, али данас га има само у Тиси. И то мање у Мађарској, а много више код нас. Штавише, Тиски цвет јединствен је феномен природе који осим у Србији на Тиси, постоји још једино у Кини на реци Јанг Ценг Јанг.
Невероватна атмосфера јединственог природног феномена цветања Тисе, коју прати романтични ритуал пуштања плутајућих запаљених свећица жеља у реку, уз одличан ватрени перформанс на обали и води постао је препознатљив догађај који сваке године има све више учесника у Новом Бечеју.
Тиски цвет је инсект који живот проводи у муљу на дну реке и само на један дан у години, након три године проведене у муљу, појављују се изнад реке и летећи у ројевима продужава своју врсту. Цветање Тисе је заправо свадбени плес ових тананих инсеката у ком се мужјак и женка спајају, а након оплодње и полагања јаја умире прво мужјак, а онда и женка. Више милиона оплођених јајашаца започиње нови трогодишњи развојни циклус у глиновитом кориту Тисе.
Све то траје само неколико сати. Није ни чудо што овај природни феномен опчињава све стручњаке и становнике читавог света.
Тиски цвет је крилати инсект беле боје са три кончаста наставка на репу. Лептир воденог цвета живи кратко време — по неколико сати, а ларва у речном муљу и по неколико година.
У нашим водама живи више врста инсеката из породице водених цветова, али освадбени лет ниједног од њих није тако атрактиван као код Тисиног цвета.