10 посних слатких пита: Рецепти који ће вам олакшати припрему посне и празничне трпезе

Посне слатке пите олакшавају нам дане поста. Доносимо вам чак 10 рецепата за слатке пите. На вама је да се латите посла и откријете која од њих вам се највише допада.

pita

1. Баклава са сувим шљивама

Потребно је: 2 паковања танких кора за баклаву (питу);1 кг млевених ораха; 500 гр сувих шљива; 1,5 кг шећера; 3 кесице ванилин шећера; 1 л воде; 1 лимун; уље.

Припрема: Прво скувати сируп, односно прелив за баклаву на следећи начин: кашику шећера сипати у шерпу и пустити да се карамелизује на ватри. Затим налити 1 л воде и сипати 1 кг шећера и сок од једног лимуна и кувати док прелив за баклаву не проври.

Сируп за баклаву оставити на хладно место да се охлади. Суве шљиве ставити у шерпицу, налити сирупом који сте кували за прелив и кувати их док вода не проври, односно док шљиве мало не одмекане. Потом сируп из шљива вратити у прелив за баклаву. Узети једну кору, посути по њој уље и шећер.

Преко те коре, ставити следећу и поновити поступак, дакле посути је уљем и шећером. Преко друге коре, поставити трећу и по њој посути, уље, шећер и млевене орахе. Затим, на око 2 цм од почетка коре, поређати по ширини суве шљиве. Пошто сте поређали суве шљиве, сролати кору у ролат, тако да ће се суве шљиве наћи у средини ролата. Поновљајте поступак, све док не утрошите све коре, односно не напуните плех у којем ћете пећи баклаву.

Када напуните плех, баклаву исеците оштрим ножем на парчиће жељене ширине. Уљем науљите све резове и испрскајте баклаву са мало уља и воде одозго, како не би изгорела. У претходно загрејану рерну на 150 степени, пеците баклаву око 45 минута или док не порумени.

Испечену баклаву извадите из рерне и одмах је натопите претходно направљеним и охлађеним преливом и тако преливену баклаву прекријте фолијом. Уколико желите мало сувљу баклаву, не морате утрошити сав прелив, већ га можете додати и касније ако вам се буде јела сочнија баклава.

2. Пита са јабукама и орасима

Потребно је: 500 гр кора за питу; 1 кг киселих јабука; 200 гр млевених ораха; шећер; уље; цимет; ванилин шећер.

Припрема: Јабуке ољуштити, нарендати и оставити на ђевђиру да се оцеде од сока. Затим сваку другу кору прскати уљем и водом, па ређати намаз од јабука посут кашиком шећера, млевеним орасима и циметом. Ређати у плех и поново прскати уљем и водом. Пећи у загрејаној пећници око пола сата док коре не порумене. Посути ванилин шећером, исећи на парчиће и служити.

Pročitajte i  Са манастирске трпезе: Посне макароне са туњевином готове за десетак минута

pita

3. Пита са бундевом

Потребно је: 800 гр танких кора за питу; 1 кг бундеве; ванилин шећер по жељи; цимет по укусу; 3 кашике уља; шећер; шећер у праху.

Припрема: Очишћену и изрендану бундеву, на умереној температури, уз непрестано мешање, продинстати са три кашике уља и шећером. На радној површини ређати по три коре, сваки ред попрскати мешавином воде и уља. Одозго стављати надев од бундеве по ивици, посути циметом по жељи, уролати па ређати у науљен плех. Пећи питу на умереној температури око 30 минута, или док пита не добије златно румену боју. Извадити да се охлади, исећи на парчад, посути шећером у праху па служити.

4. Пита са сувим шљивама

Потребно је: 500 гр кора за питу; 750 гр сувих шљива; 250 гр ораха; уље; шећер; вода.

Припрема: Шљиве опрати, очистити од коштица и са мало шећера пропржити на ниској температури. Шљиве динстати док не омекшају, водећи рачуна да се не распадну. На радној површини ређати по три коре, сваки ред попрскати мешавином воде и уља, а одозго стављати надев од шљива по ивици, посути млевеним орасима, затим уролати па ређати у поуљен плех. Пећи питу на умереној температури око 30 минута па извадити из рерне. Док је пита још врућа, залити је сирупом који је стао од динстања шљива, исећи на парчад па сервирати.

5. Посна пита са вишњама

Потребно је:

За бисквит: 2 шоље брашна (шоља од 2 дл); 1 шоља наренданог биљног маргарина; 1 дл млаке воде; мало соли.

За надев: 500 г очишћених вишања; 1/2 шоље шећера; 1/2 лимуна (сок и кора); 2 кашике брашна; прах шећер; комадић маргарина.

Припрема: У посуду за мешање ставите брашно, нарендан маргарин и мало соли. Добро измешајте, да се маргарин потпуно сједини са брашном, па улијте млаку воду. Израдите компактно тесто. Поделите га на два једнака дела, обликујте кугле и ставите у посуду, па покријте салветом и оставите да стоји на собној температури око пола сата. Истовремено, на умереној температури, од вишања и шећера скувајте компот, па додајте сок и кору лимуна, брашно и маргарин. Кувајте још неко време уз непрестано мешање, док се не згусне, па склоните са рингле.

Pročitajte i  Посна пита са тиквицама и шампињонима: Обрадујте своје тело здравим оброком

Округли калуп за колаче овлаш намажите уљем и у њему растањите један део претходно растањеног теста. Пажљиво оборите ивице на дно посуде.Унутра ставите претходно припремљен и прохлађен надев од вишања. Преко надева пажљиво ставите други, растањени део теста. Врхом оштрог ножа засеците тесто на средини, да се патишпањ не би одвојио од надева током печења. Припремљену питу од вишања пеците у загрејаној рерни, на умереној температури, док не добије златно-румену боју. Извадите га да се охлади и поспите прах шећером пре послуживања.

6. Ђул пита

Потребно је: 500 г брашна; 300 г ораха; 100 г сувог грожђа; 300 г шећера; уље; сок од лимуна; ванила.

Припрема: Замесити брашно са мало млаке воде и полакашике уља, као за сваку питу. Тесто поделити на два дела, покрити салветом и оставити мало да одстоји. На сто ставити чист стољњак и развући коре. Коре просушити, попрскати врелим уљем, пресавити све четири стране за величину плеха, поново попрскати уљем, посути орасима и сувим грожђем па увити помоћу стољњака у чвршћу ролну. Од друге коре направити исту такву ролну.Исећи питу на једнаке комаде, и ставити их у намазан плех тако да се види надев. Питу испећи па направити сируп од шећера и воде. Ставити да се ушпинује, додати ванилу и сок од лимуна и прелити пажљиво. Ђул питу покрити салветом и оставити да пита упије сав сок.

pita

7. Пита са орасима и циметом

Потребно је: 500 г кора; 400 г ораха; 100 г презли; 5 кашика шећера; кесица цимета; кора од једне поморанџе.

Припрема: Орахе самељите, па их преручите у посуду. Додајте им рендану кору поморанџе, цимет, шећер и презле и добро измешајте. Три коре прострите на даску, па их по целој ширини танко премажите филом од ораха. Уролајте, ставите у плех и пеците 30 минута на 150 степени.

8. Пита са медом и бадемима

Потребно је: 500 г брашна; чаша уља; 300 г млевених бадема; 100 г шећера; 250 г меда; сок од лимуна.

Припрема: Брашно просејати и замесити тесто са мало топле воде, соли и кашиком уља. Тесто поделити на три дела, мало растањити, намазати уљем и оставити да одстоји двадесетак минута. Развити тесто преко чистог столњака и оставити да се просуши. Претходно покидати крајеве. Кору попрскати уљем и посути обареним и самлевеним бадемима и ситним шећером. Савити крајеве, попрскати и њих уљем и служећи се столњаком савити савијачу. То урадити са све три коре, а затим питу испећи.

Pročitajte i  5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Печену питу исећи на једнаку парчад и поређати их у дубљи суд. Прокувати мед са мало воде, додати сок од лимуна и прелити питу.

9. Сува пита са орасима

Потребно је: 1 кг танких кора за питу; 100 гр млевених ораха; 100 гр сувог грожђа; 100 гр шећера; кесица цимета. За прелив: 750 гр шећера; лимун.

Припрема: У подмазан плех ређајте 4-5 кора попрсканих уљем, па ставите фил од ораха, шећера, сувог грожђа и цимета. Затим опет иде ред од 4-5 кора, фил и све тако док не потрошите сав материјал. Горњи слој кора премажите уљем. Затим питу исеците на коцке, попрскајте водом и ставите у рерну да се пече на 150 степени. За то време прокувајте шећер у пола литре воде и додајте лимун исечен на колутове. Овим врелим сирупом залијте прохлађену питу.

pita

10. Баклава

Потребно је: 1/2 кг танких кора; 1/2 кг шећера; сок од пола лимуна; 400-500 гр млевених ораха; 200 гр сувог грожђа; 1/2 л уља; 1 кесица црног чаја.

Припрема:

Прелив: једна кашика шећера се пропржи на ватри да се карамелизује. На то налити ½ л воде и ½ кг шећера, (може и сок од пола лимуна), па скувати сируп. Довољно је да проври. У сируп спустити кесицу црног цаја да одстоји 5 минута, па је извадити. Сируп охладити.

Сада науљити дно и стране тепсије, па ставити две коре, премазати горњу кору уљем (најбоље је уље наносити четком), па филовати орасима и сувим грожђем. Ако је грожђе тврдо, потопити га претходно у воду. Поступак поновити до последње коре, а последње две коре добро науљити и попрскати водом – да се не скупе. Питу исећи на комаде жељене величине, али не до дна тепсије.

Сипати уље у све просеке и пећи на 150 степени. Кад порумени (после 30 – 40 минута), извадити из рерне и одмах прелити хладним преливом и покрити фолијом док се не охлади. Ако се жели мало сувља баклава, не треба одмах утрошити сав прелив.

Касније се може додати ако се жели мало сочнија баклава.

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...