Monday, April 21, 2025
NaslovnaZanimljivostiBilbordi o srpskoj vojsci u Prvom svetskom ratu koja je oslobodila Crnu...

Bilbordi o srpskoj vojsci u Prvom svetskom ratu koja je oslobodila Crnu Goru od okupatora podigli veliku prašinu: Crnogorci nas optužuju da smo mi “okupatori”

Povodom obeležavanja stogodišnjice od oslobođenja Budve u Prvom svetskom ratu u ovom primorskom gradu postavljeni su bolbordi oko kojih se podiglo mnogo prašine proteklih dana.
Na bilbordima je prikazan svečani ulazak srpske oslobodilačke vojske u Budvu na Mitrovdan 1918. godine, a upravo je ovo bio razlog negodovanja režimskih medija i pojedinih organizacija u Crnoj Gori.
Bilbordi su u Crnoj Gori dočekani sa mnogo negodovanja, te su čak opisivani kao skandal i provokacija, pa čak i “udar na ustavni poredak Crne Gore”.

Da je stvar poprimila ozbiljne razmere govori i reakcija Ministarstva kulture Crne Gore. Naime, iz ove ustanove stiglo je saopštenje da su bilbordi u Budvi „pokušaj falsifikovanja istorije“, jer, kako dalje navode, „svi istorijski izvori nedvosmisleno ukazuju da je oslobođenje Budve predstavljalo čin povlačenja austrougarske vojske sa crnogorskog primorja, u čemu nije učestvovala armija nijedne druge države“, kao da se ratovi dobijaju i gube dobrovoljnim povlačenjem i kapitulacijom, piše Sputnjak.

Ko tu zapravo falsifikuje istoriju i da li je srpska vojska koja je 1918. godine oslobodila Crnu Goru, pa i Budvu, bila oslobodilačka ili pak okupatorska, kako glasi teza koja se poslednjih godina aktivno promoviše u crnogorskoj javnosti?
U ozbiljnoj istoriografiji odavno je razjašnjeno pitanje da li je srpska vojska oslobodila Budvu, kao i šta se sve desilo 1918. godine, kaže za Sputnjik dr Budimir Aleksić, komentarišući najnovije događaje povodom postavljanja bilborda u čast „oslobođenja Budve“. To što crnogorska mitomanska istoriografija, odnosno pseudo istoriografija, i aktuelna politika uspostavljaju tezu da je bila okupacija stvar je jedne politike i ideologije koja je eminentno antisrpska, dodaje Aleksić.
„U nauci kod svih ozbiljnih i dobronamjernih ljudi koji žele da znaju istinu, nema spora šta se desilo 1918. godine, a to je da je Crna Gora većinski odlučila preko svojih političkih predstavnika da se ujedini sa Srbijom i da zajednički uđe u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca, i da je srpska vojska bila oslobodilačka, upravo onako kako piše na ploči iznad gradskih vrata u Starom gradu u Budvi. Naravno, ideologija koja tako netačno i zlonamjerno gleda na te događaje, jasno je da je protiv obilježavanja jubileja koji je bio maltene najznačajniji u istoriji Budve“, kaže Aleksić.Istoričar Aleksić, takođe, napominje da je Budva vekovima bila pod okupacijom, još iz vremena Nemanjića, i da je oslobođena tek te 1918. godine.
Te iste godine, na Berlinskom kongresu Crna Gora je dobila i najveći deo primorja, koji je danas deo njene teritorije.  „Na Berlinskom kongresu 1878. godine Crnoj Gori su pripali Bar i Ulcinj. Oko Ulcinja je bio dugogodišnji spor, dok je Bar bio u sastavu Crne Gore, a granica je bila riječica Željeznica koja je na ulazu u sâm grad Bar, što je bila granica između Crne Gore i Austrougarske. Ostali dio današnjeg crnogorskog primorja ostao je u sastavu Austrougarske sve do 1918. godine. Većinsko stanovništvo bilo je ubjedljivo srpsko i pravoslavno, uz nešto malo rimokatolika, i svi su oni jedva čekali da se oslobode od austrougarske okupacije, tako da na primer 1918. godine Boka donosi odluku da uđe u sastav Kraljevine Srbije. Sa istorijskog stanovišta stvari su potpuno jasne“, izričit je Aleksić, prenosi Sputnik.

RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments