Бајина Башта заштитила ћирилицу декларацијом: ОБАВЕЗУЈУ све институције, јавна предузећа и установе да у свом раду потенцирају ћирилицу

У Бајиној Башти једногласно је усвојена Декларација о заштити и неговању ћирилице у овој општини

Полазећи од става да је ћирилица угрожена јавним комуникацијама, одборници општинске скупштине једногласно су усвојили Декларацију о неговању ћирилице у општини Бајина Башта.

Према образложењу тог акта, употпуњеног мерама које треба да популаризују коришћење ћирилице, на подручју општине планираће се одређени дани посвећени српском језику и ћириличном писму те пружити олакшице субјектима који у јавној комуникацији користе ћирилицу.

Декларацијом, усклађеном са ставовима Министарства за културу, СО Бајина Башта је обавезала „све институције, јавна предузећа и установе да у свом раду потенцирају ћирилицу”. За спровођење се формира радно тело које предлаже конкретне мере и једном годишње подноси извештај о оствареном.

Аутор текста декларације је одборник Синиша Спасојевић, који је с одборником Зораном Раковићем предлагач овог акта. Спасојевић образлаже да је ћирилица нит која повезује српску писменост од њених почетака до данас, сведок континуитета и идентитета српског језика и културе, препознатљив знак, показатељ колико је српско наслеђе богато и утемељено, пише Политика.

Општинска скупштина, с потписом њене председнице Весне Ђурић, овом декларацијом је, уз остало, обавезала бајинобаштанску библиотеку „Милош Требињац” да у највећем проценту набавља књиге које су на ћирилици. Сви рачуни које издају општинска јавна предузећа и установе морају бити писани ћирилицом, код набавке производа за потребе општине гдегод је то могуће захтеваће се искључиво производи на ћирилици (на пример књиге које се поклањају поводом Дана општине). Сви корисници јавних средстава која добијају на општинским конкурсима обавезују се да у својим активностима за које су добили новац користе ћирилично писмо. Установа „Култура” се задужује да осмисли и реализује манифестацију посвећену српском језику и очувању ћирилице, а стручне службе општине Бајина Башта да пронађу законске могућности за пружање олакшица привредним субјектима с овог подручја који у свом пословању редовно користе ћирилично писмо.

Како сам аутор ове декларације каже Бајина Башта има посебну обавезу када је о очувању ћирилице реч, јер је управо у овој општини била организована чувена Рачанска преписивачка школа једна од наших највећих културних буктиња у најмрачнијем периоду турске владавине.

Искрено се надамо да ће и остале општине у Србији поћи путем Бајине Баште!

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...