BOMBARDOVANJE RTS-A: Sećanje na NATO zločin iz 1999. koji ni do danas nije u potpunosti rasvetljen

23. aprila 1999. godine tačno u dva sata i šest minuta NATO je bombardovao zgradu RTS-a u Ulici Aberdarevoj 16 sa dva razorna projektila. Tom prilikom poginulo je 16 radnika nacionalne televizije, a isto toliko ih je bilo povređeno.

bombardovanje rts-a

Vlada Srbije je u oktboru 1998. godine donela „Uredbu o posebnim merama u uslovima pretnji oružanim napadima NATO“, zatim i Zakon o informisanju, čime je ograničavano reemitovanje stranih medija. NATO je, nakon što je RTS odbio zahtev da emituje šest sati programa zapadnih medija tokom dana, proglasio RTS legitimnom metom smatrajući ga delom „ratne mašinerije“, koji sprovodi propagandu i ne izveštava adekvatno o zbivanjima u ratu, prvenstveno izbegavajući informisanje o masovnim progonima i zločinima nad Albancima od strane jugoslovenske vojske, policije i paravojnih formacija.

Pročitajte i  Из књиге "Болести душе" Николаја Пестова: Питања која ће вам открити да ли је ваше психичко здравље нарушено

Međunarodna organizacija za ljudska prava “Hjuman rajts voč” saopštila je 2000. godine da nije bilo nikakvog opravdanja za bombardovanje zgrade Televizije.

bombardovanje rts-a

Čelnici NATO-a su tvrdili da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila Tužilaštvu da pokrene krivični postupak.

NUNS je 2012. godine osudilo bombardovanje, ali dodalo da nema sumnje da su tadašnji režim i rukovodstvo žrtvovali živote 16 ljudi.

Bivši direktor RTS Dragoljub Milanović osuđen je, 2002. godine, na 10 godina zatvora zbog teškog krivičnog dela protiv opšte bezbednosti zato što nije preduzeo sve mere da se zaposleni i oprema zaštite i evakuišu, a postojali su dokazi da su čelnici RTS, državni i vojni vrh znali da će zgrada biti bombardovana.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

U napadu NATO-a, u noći između 22. i 23. aprila, poginuli su: Jelica Munitlak (27), šminker, Ksenija Banković (27), video-mikser, Darko Stoimenovski (25), tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (26), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (33), tehničar, Dejan Marković(39), radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović(50), tehničar u masteru, Milovan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa i Slobodan Jontić (54), monter.

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!
nato bombardovanje rts-a
Foto: Mondo, Stefan Stojanov

U znak sećanja na poginule, u beogradskom Tašmajdanskom parku, kod zgrade RTS-a, podignut je spomenik “Zašto?”.

U Košutnjaku je prošle godine otvoren spomen-park “Da se ne zaboravi”, u kome je zasađeno 16 stabala piramidalnog graba, po jedno za svakog nastradalog radnika.

Takođe, svake godine održava se i memorijalni turnir u malom fudbalu „Igrajmo za 16“.

RTS

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...