Црни бели лук: Београђанка открила нов начин да уживате у белом луку без бојазни од непријатног мириса

Сви у Србији знају да је бели лук “најбољи природни антибиотик”, међутим многи се либе да га једу због његовог непријатног мириса ког је, нажалост, врло тешко неутралисати.

Једна Београђанка смислила је како да сачува све оно добро у луку, промени му боју и из њега извуче непријатан мирис. Да ли бисте га пробали?

Фото: РТС printscreen видео
Фото: РТС printscreen видео

Од њеног белог лука прави се сладолед, чоколадни тарт, а може и да се грицка. Неће вас довести у непријатну ситуацију јер лук који Ивана Станковић прави не само да нема боју, него ни мирис као бели лук.

„Тренутно ми је тешко зато што су људи навикли на обичан бели лук и они који га једу су навикли да то има и мирис и да буде класично. Е сад, ови млађи људи који воле промене и иновације они прихватају овај производ, тако да компликовано је мало, али доћи ће на своје“, рекла је Ивана за РТС.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету
Фото: РТС printscreen видео
Фото: РТС printscreen видео

Да би добила овакав лук користи искључиво ферментатор-машину за регулисање влажности у поврћу. Поступак траје месец дана, а за разлику од Kорејеца, чији је ово деликатес и који лук суше у кацама, изабрала је модернији начин.

„Овај производ се ферментише природним путем, као да се карамелизује. Kао када би у рерни ставили нешто на нижу температуру. Не додаје се ништа, то је природан бели лук. Најважније је да се одржава константна температура и влажност да он не би дехидрирао и постао сушени лук. И након тих месец дана, из дана у дан он мења своју структуру и боју. И тим путем му се не губи ниво оксиданаса, него престаје да буде љут и постаје као неко суво воће“, објашњава Ивана.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Иако по пореклу корејски, Ивана се први пут са овим специјалитетом срела у париском ресторану. А онда је прошле године одлучила да тако нешто представи у Србији. Уз финансијску и стручну помоћ Развојне агенције Србије покренула је посао. Признаје да без њихове помоћи вероватно се не би доважила на овако нешто.

Фото: РТС printscreen видео
Фото: РТС printscreen видео

Лук набавља од малих произвођача у Србији. Kако се посао још развија углавном су то мање количине. Сматра да би удруживањем малих предузетника све било доста повољније.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Осим као дезерт лук може бити и додатак јелима, намаз. Сами можете смислити како ћете га јести, јер ограничења нема.

„Ја га волим као прилог уз неке салате или уз месо да се премаже као неки сос може да се направи, али због здравља некада га узмем без ичега, два, три чена поједем, као што би узела бадем или нешто слично“, открива Ивана.

За сад је задовољна напредовањем. Посао се нарочито повећа када је сезона грипа у току. Тако да је Ивана једна од ретких која се грипа не плаши. Напротив, грип за њу значи више посла.

Преузето са РТС

Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Почнимо са чињеницом да је јело под називом „риба...

Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Ово луксузно јело које је у понуди најелитнијих ресторана...

Марикин колач са јабукама: Рецепт са Палића стар преко 100 година

Лагана и укусна посластица коју је госпођа Марика пронашла...

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...