Иако донета пре неколико месеци, одлука да се у пасошима у рубрици држављанство “српско” замени са “Републике Србије” предмет је полемике, пише РТС. Одбор за стандардизацију српског језика сматра да одлука не даје могућност избора и да је врло лоша са језичког и националног становишта. Заштитник грађана одговара да је у складу са Законом о држављанству.
Грађани Републике Србије имају држављанство Републике Србије. То што пише у првом члану закона и буквално од 1. октобра мора да пише у пасошу. Измена је настала на захтев Странке за Санџак.
“Стављање придева ‘српско’ значи да се ставља национална одредница, национално обележје, што није у складу ни са Уставом ни са Законом. Сви мањински народи, односно несрпски народи, подводе се под одредницу ‘српско'”, наводи Февзија Мурић из Странке за Санџак.
У конкретном случају, придев нема националну вредност, самим тим никога не треба да вређа – у недавном саопштењу упозорили су из институције чији је задатак неговање српског језика. Позивајући се на речник објашњавају зашто уз држављанство треба да иде присвојни придев, а не присвојни генитив.
“У свим речницима српског језика, придев ‘српски’ има два потпуно равноправна значења – једно које се осноси на Србе и који припада Србима и друго – који се односи на Србију. И ако се у пасошу говори о држављанству, јасно је да се онда говори о ономе ко живи у Србији”, наводи др Срето Танасић, председник Одбора за стандардизацију српског језика.
Државним органима замерају то што претходно нису консултовали филолошке институције. Мишљење су послали председнику, премијерки, министрима спољних и унутрашњих послова и заштитнику грађана, по чијој препоруци је и измењена ставка.
“Закон не треба да тумаче лингвисти него правници, па док год у закону, у члану 1 и у осталим члановима који дефинише појам држављанства каже – да грађани Републике Србије имају држављанство Републике Србије, ми немамо могућност другачијег назива или тумачења”, наводи заштитник грађана Зоран Пашалић.
Председник Одбора за стандардизацију српског језика истиче да је закон и раније био исти.
“Па то је сада бежање. Откуда до сада да пише држављанство српско, исти је тај закон био. Ваљда и у Француској пише некакав закон, али пише држављанство – француско или словеначко, хрватско”, наводи Танасић.
Омбудсман поново враћа на Закон. Док је на снази, каже – одлука остаје.
“Ако постоји иницијатива да се измени, па да се једног дана каже – да грађани Србије имају српско држављанство, онда се то мора унети у законске промене и онда се, наравно, примењује таква одредба”, наводи Пашалић.
Иницијативе нема, али у Одбору су категорични – системским, вишегодишњим брисањем придева српски где год би могао да асоцира на припадност Србима врши се насиље над српским језиком.
РТС
Зар је могуће да се дозволи оволики безобразлук? Па само су Срби у Србији угрожени и немају никаква права!!! Живиш у Србији, или си Србин или си национална мањина, а држављанство у Србији је срБско! Ни у пасошу ЕУ не пише држављанство Европске уније, а има и Француза, Мађара, Немаца…. Сачувај Боже, срамота је шта се усваја и доноси против Србије и које право уопште штити тај заштитник?