Sećanje Vlaste Velisavljevića: Evo kako je izgledalo bombardovanje u Beogradu 1941. godine

Na današnji dan, pre tačno 80 godina, sile Osovine predvođene nacističkom Nemačkom, bez objave rata Beograd su zasule bombama.

beograd

Tog 6. aprila 1941. Drugi svetski rat, najkrvaviji sukob u istoriji čovečanstva, preneo se i na naše tlo bombardovanjem glavnog grada Kraljevine Jugoslavije. Invazija, o kojoj je odlučio lično Adolf Hitler, razjaren vestima o demonstracijama u Beogradu protiv potpisivanja Trojnog pakta, završena je već 17. aprila bezuslovnom kapitulacijom Jugoslavije, a kralj i vlada su tri dana kasnije napustili zemlju.

Vlasta Velisavljević, nedavno preminuli popularni glumac, pre nekoliko godina podelio je sećanje na tih 11 dana u kojima je prestonica grcala u krvi, strahu i suzama.

Pročitajte i  Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Kao jedan od najstrašnijih događaja iz tog perioda Velisavljević izdvaja trenutak kad su bombe pogodile vernike u porti Vaznesenjske crkve, u blizini njegove kuće.

vlasta velisavljević

– Svuda su bili krvavi, teško povređeni ljudi, koji su molili za pomoć. Najviše je bilo žena i dece, a preživeli su bili bukvalno zarobljeni ispod leševa. Dok smo pokušavali da im pomognemo, počeo je drugi talas bombardovanja. Utrčao sam u crkvu kako bih se spasao, a na stepenice ispred mene palo je telo lokalnog prodavca đevreka. Korpu s pecivom još je držao u ruci, a đevreci su se rasuli… Tih dana samo smo čekali sudbinu da dođe po nas – prepričao je događaje za Kurir, glumac koji je tada imao 15 godina:

Pročitajte i  Са манастирске трпезе: Посне макароне са туњевином готове за десетак минута

– Kasnije smo moja porodica i ja otišli u trezor Jadransko-podunavske banke u Kralja Milana. Otac je bio prijatelj s čuvarem banke i on nas je pustio unutra kako bismo se sakrili.

Da bi se zaštitio od eksplozija, Vlasta je narednih dana na glavi nosio šerpu, a jedan šrapnel okrznuo mu je prst. On je kasnije preživeo i savezničko bombardovanje 1944, pa Goli otok i NATO bombardovanje 1999. Do kraja života, veli, pratiće ga slike razorenog grada i preplašenih ljudi.

bombardovanje

Nemac kupio rukavice…

– U Beograd je prvo ušlo 12 nemačkih trupa, kao izvidnica. Zastali su kod Londona, a nemački vojnik je ušao u dvorsku prodavnicu vojne odeće i oduševljeno kupio rukavice. Bili smo u čudu – govorio je Vlasta:
– Potom je došla kolona Nemaca na motornim vozilima, a pratili su ih naši zarobljeni vojnici. Mi deca smo Nemce gledali sa strahopoštovanjem, izgledali su moćno, dok ih je narod prezirao. Ljudi su bili ogorčeni i na naše zarobljenike, mislili su da su izdajnici, nije naš narod navikao da se tako lako predajemo.

Pročitajte i  Са манастирске трпезе: Посне макароне са туњевином готове за десетак минута

razaranje

Izvor: Kurir

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...