Филм о Јасеновцу који се приказује широм Хрватске: Након 70 година преживеле српске жртве су проговориле о логорима НДХ

Документарни филм ауторског тандема Иван Јовић – Моња Милинковић Јовић “Завештање” премијерно је приказан у оквиру фестивала Слободна зона, 13. новембра 2016. године у београдском Дому омладине. Своју међународну премијеру имао је у јуну ове године у Москви. Приказиван је у Загребу, Вуковару, Сплиту, Ријеци, Дубровнику, Бањалуци, Мостару, Невесињу… О овом филму, након годину дана, у Србији као да је престало да се говори због чега врло мали број људи зна за његово постојање.  Сматрамо да овај пројекат заслужује да види сваки српски град.

завештање филм о јасеновцу

У деведесет минута филма стало је 450 сати материјала и чак 94 усмених сведочанстава појединаца који су, углавном, као деца преживели систем усташких логора који је у периоду од 1941. до 1945. постојао на територији НДХ. Интервјуи су рађени по прилагођеним методама фондације Шоа, коју је основао познати редитељ Стивен Спилберг и која је успела да на исти начин сними велики број сведочанстава Јевреја који су прошли кроз пакао Холокауста.

Материјал за филм је снимљен у периоду од 2012. до 2015. године у Србији (Београд, Нови Сад, Зрењанин, Хетин, Честерег, Ритопек, Житиште, Болеч, Рума) и Републици Српској (Бањалука, Приједор, Козарска Дубица и околина). Преживели говоре о свом животу пре, током и после Другог светског рата, о страдањима којима су били изложени, људима који су им помагали, члановима породице, и поновној изградњи живота.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

За филм “Завештање” многе жртве усташких логора су по први пут исприповедали своју причу, своју трауму. У филму су приказани: напад на села, збег, отимање деце, одвајање од родитеља, логор, стрељања, губитак идентитета… и испратили по наративима (предратни, ратни и послератни сегмент). Филм се састоји од 55 појединачних емотивних и катарзичних сведочења преживелих. Најстарија преживела особа која сведочи у филму имала је 103. године.

завештање филм о јасеновцу

Страдање у Јасеновцу део је породичне трагедије директорке филма Моње Јовић, али и историје породица многих њихових пријатеља и познаника. Инспирисан људима који мучно наслеђе геноцида, почињеног не само у логорима већ и на кућном прагу, носе кроз живот, Јовић је одлучио да сними све преживеле сведоке. Снимио је више од 450 сати разговора са око стотину преживелих из Јасеновца, Сиска и других логора НДХ.

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

“Схватио сам да се та велика колективна траума на неки начин преноси, као трансгенерацијски модел”, каже Јовић за Спутњик и додаје: „Ни на личном плану, у животима људи које познајем, ни на неком општем, националном, културном плану, ми се са том траумом не суочавамо на одговарајући начин. Отуда је и све оно што се догађало после тога наилазило на исти третман: ми не признајемо жртве и патње другог, јер се нисмо на конструктиван начин бавили ни својима. У основи, кад смо Моња и ја постали родитељи, схватили смо да је то тема о којој ћемо морати да разговарамо са својом децом. Филм је наш начин да то саопштимо. Наравно, пројекат је много више од снимања филма. Он је наш покушај да разговарамо са генерацијом своје деце. То је “Завештање”, закључио је Иван Јовић за Спутњик.

„Ово је вероватно први филм о геноциду у коме нема архивских снимака злочина. Нема их зато што су то снимци које су начинили злочинци, на њима су жртве потпуно дехуманизоване“, каже директорка филма.

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?

завештање филм о јасеновцу

Култура сећања, неговање памћења једног народа на сопствена страдања и на састрадавање са другим народима, према уверењу аутора, представља меру цивилизованости једног друштва. У том сећању, у тим појединачним памћењима нема ни мржње ни презира, за ове људе су просто важила таква правила игре у то доба. Ни на једном месту није присутан национализам и подизање тензије. Жртве јесу Срби (махом са Баније, Козаре, Поткозарја и из западне Славоније), џелати јесу Хрвати, али се стиче утисак саговорници овог филма људе вреднују према делима, а не према националности. У филму су људи који не мрзе.

Снимање је симболичним средствима помогао Филмски центар Србије, а реализован је уз помоћ малих донатора, пријатеља породице Јовић. Аутори имају подршку Музеја жртава геноцида.

Крајем септембра ове године, на фестивалу “Снажни духом” у Крушевцу, “Завештање” је добило и специјалну награду за очување културног наслеђа.

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...