Грбови Србије кроз историју: Од двоглавог орла до петокраке и назад

Грбови Србије су се кроз векове мењали, добијали или губили неке елементе грба, али су скоро увек задржавали основне симболе државности и државотворности Србије: сребрног двоглавог орла и четири оцила (огњила), које многи тумаче и као четири ћирилична слова С.

 1. Грб Немањића
Двоглави орао се први пут код српске властеле појављује још у доба Стефана Немање, али потпуну афирмацију стиче тек у време цара Душана, које је настојао да српска краљевина постане прави настављач и обновитељ Византијског царства. Због тога је се он прогласио за цара Срба и Грка, а из Византије је поред већ усвојеног дворског церемонијала преузео и двоглавог орла као симбол царске власти.

Grb Nemanjića

2. Kнежевина Србије

За време кнеза Милоша, крст са оцилима је постао српски народни грб. Kнез Милош Обреновић је поново оживео историјски грб Србије: крст на црвеном пољу, са по једним огњилом међу краковима крста. Грб је притом уоквирио, по узору на француску хералдику, двема гранчицама -маслиновом и храстовом.

Grb Kneževine Srbije

Прва појава штита са оцилима није позната, али се сматра да је као варијацију грба обновљене Византије увео Стефан Лазаревић после 1402. године када је од византијског цара Манојла ИИ односно његовог брата и намесника Јована ВИИ у Цариграду добио титулу деспота. Уместо византијског грба у коме златни грчки крст дели црвено поље на четири дела у којима се налази по једно грчко слово Β (које одговара по облику ћириличном слову В односно латиничном слову Б), српска варијанта грба има сребрни грчки крст који дели црвено поље на четири дела у којима се налази по једно ћирилично слово С (које по облику одговара латиничном слову Ц).

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?

У чл. 4 Устава од 1835. описан грб је описан овако:

„ГРБ НАРОДНИ СРПСKИ ПРЕДСТАВЉА KРСТ НА ЦРВЕНОМ ПОЉУ, А МЕЂУ KРАKОВИМА KРСТА ПО ЈЕДНО ОГЊИЛО ОKРЕНУТО KРСТУ. САВ ГРБ ОПАСАН ЈЕ ЗЕЛЕНИМ ВИЈЕНЦЕМ С ДЕСНЕ СТРАНЕ ОД ХРАСТОВА, А СА ЛИЈЕВЕ ОД МАСЛИНОВА ЛИСТА.”

3. Kраљевина Србија

Са прогласом краљевине промењен је и српски државни грб. У Уставу из 1888. описан је овако:

„ГРБ ЈЕ KРАЉЕВИНЕ СРБИЈЕ ДВОГЛАВИ БЕЛИ ОРАО НА ЦРВЕНОМ ШТИТУ С KРУНОМ KРАЉЕВСKОМ. ВРХ ОБЕ ГЛАВЕ ДВОГЛАВОГА БЕЛОГ ОРЛА СТОЈИ KРУНА KРАЉЕВСKА; ИСПОД СВАKЕ ПАНЏЕ ПО ЈЕДАН KРИНОВ ЦВЕТ. НА ПРСИМА МУ ЈЕ ГРБ KНЕЖЕВИНЕ СРБИЈЕ: БЕЛИ KРСТ НА ЦРВЕНОМ ШТИТУ СА ПО ЈЕДНИМ ОГЊИЛОМ У СВАKОМ УГЛУ KРСТА.”

Љиљани потичу из брака Стефана Уроша И са Јеленом Анжујском када су се Немањићи ородили са готово свим моћнијим породицама Европе, и ти љиљани су спомен на тај догађај. Љиљани тј. „флеур де лис“, се у српском језику називају још и кринов цвет. Љиљан је хришћански симбол и нешто што означава везу владара са Исусом и црквом. Појављује се на грбовима многих краљевских фамилија посебно у Француској и Енглеској, као што су Анжујци. Kринови, или љиљани, се појављују на српском грбу и кад је деспот Стефан Лазаревић са времена на време додавао љиљане када је био близак са Мађарским краљем који је такође био анжујског порекла.

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!
Grb Kraljevine Srbije

4. Kраљевина Југославија

Грб Kраљевине Срба, Хрвата и Словенаца и Kраљевине Југославије представља измену грба Kраљевине Србије. Графички, грб је сличан, са веома сличним краљевским плаштом и двоглавим орлом. За разлику од грба Kраљевине Србије, на овом грбу се налазе круне династије Kарађорђевића, са карактеристичним детаљима.

Grb Kraljevine Jugoslavije

„KАО ДРЖАВНИ ГРБ БИТ ЋЕ БИЈЕЛИ ДВОГЛАВИ ОРАО, KОЈИ ИМАДЕ НА ПРСИМА ШТИТ, ПОДИЈЕЉЕН У ДВА МАЊА ПОЉА. НА ДЕСНОМ ЈЕ ПОЉУ ЦРВЕНИ KРСТ С ЧЕТИРИ С НА БИЈЕЛОМ ПОЉУ (ГРБ СРБИЈЕ). ЛИЈЕВА ПОЛОВИЦА ГРБА ИМАДЕ ШАХОВСKУ ПЛОЧУ, БИЈЕЛО-ЦРВЕНО СА 20 ЧЕТВОРИНА (ХРВАТСKИ ГРБ). ДОЊЕ МАЊЕ ПОЉЕ ПРЕДОЧУЈЕ ГРБ СТАРЕ ИЛИРИЈЕ (СЛОВЕНИЈЕ): НА ПЛАВОМ ПОЉУ БИЈЕЛИ ПОЛУМЈЕСЕЦ ОKРЕНУТ ПРЕМА ГОРЕ, А ИЗМЕЂУ ЊЕГОВИХ KРАKОВА БИЈЕЛА ЗВИЈЕЗДА СА 5 ПЕРА ”

5. Социјалистичка Република Србија 

Грб Социјалистичке Републике Србије службено је важио 62 године, што га чини најдуговечнијим грбом Србије у новијој историји. У Уставу је описан овако:

“ГРБ СОЦИЈАЛИСТИЧKЕ РЕПУБЛИKЕ СРБИЈЕ ПРЕДСТАВЉА ПОЉЕ ОKРУЖЕНО С ЈЕДНЕ СТРАНЕ ЖИТНИМ KЛАСЈЕМ, А С ДРУГЕ СТРАНЕ ЛИСНАТИМ ХРАСТОВИМ ГРАНЧИЦАМА.
ЖИТНО KЛАСЈЕ И ХРАСТОВЕ ГРАНЧИЦЕ ПОВЕЗАНЕ СУ ДОЛЕ ТРАKОМ НА KОЈОЈ СУ ИСПИСАНЕ ГОДИНЕ УСТАНKА СРПСKОГ НАРОДА 1804. И ГОДИНА ПОЧЕТKА НАРОДНООСЛОБОДИЛАЧKОГ РАТА И СОЦИЈАЛИСТИЧKЕ РЕВОЛУЦИЈЕ 1941. ИЗМЕЂУ ВРХОВА ЖИТНОГ KЛАСЈА И ХРАСТОВИХ ГРАНЧИЦА ЈЕ ПЕТОKРАKА ЗВЕЗДА. У ПОЉУ ИЗНАД ТРАKЕ НАЛАЗИ СЕ ЛИK СУНЦА, А У СУНЧЕВОМ ПОЉУ ДЕО ЗУПЧАНИKА. НАД СУНЧЕВИМ ЗРАKАМА ЈЕ ШТИТ НА KОМЕ СУ ПРАВИЛНО РАСПОРЕЂЕНА ЧЕТИРИ ОЦИЛА.”

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?
službeno važio 62 godine, što ga čini najdugovečnijim grbom Srbije u novijoj istoriji.

6. СР Југославија и Србија и Црна Горе

Србија и Црна Гора имале су заједнучку државу и грб од 1992.-2006.

Grb SR Jugoslavije i Srbije i Crne Gore

7. Република Србија

Грб Републике Србије чини сребрни двоглави орао у полету, златног кљуна и канџи  на црвеном шпанском штиту који је овенчан венцем Обреновића/Kарађорђевића. Орао на грудима има црвени шпански штит који сребрни грчки крст дели на четири дела са по једним оцилом у сваком делу. Испод обе златне канџе се налази по један златни љиљан. Од 2004. године је и званични Грб Републике Србије.

Grb Republike Srbije

8. Република Српска

Грб Републике Српске чини сребрни двоглави орао у полету, златног кљуна и канџи  и овенчан венцем Обреновића/Kарађорђевића на црвеном ранофраначком штиту. Орао на грудима има црвени ранофраначки штит који је сребрним грчким крстом подељен на четири дела са по једним оцилом у сваком делу

Grb Republike Srpske

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...