Запањиће вас како је уџбеник из историје из 1933. године учио децу ко су Југословени

У уводу српског уџбеника из историје штампаног 1933. године „дефиниција“ Југословена као народа са данашњег становишта и више је него занимљива.

Реч је о уџбенику за ниже разреде, па се ученици обавештавају о томе шта је породица, народ, Словени, домовина и… југословенски народ.

– Када се иде на север, доћи ће се до велике планине Карпата. Северно од ове планине живели су некада заједно: Руси, Пољаци, Чехословаци, Јужички Срби и Југословени. Сви су они браћа по крви и језику и зову се једним именом Словени. Доцније су се раселили и заузели земље у којима данас живе. Словенима припадају и Бугари – уџбеник овако објашњава појам „Словени“.

Pročitajte i  Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Ипак, далеко је интересантнија дефиниција „југословенског народа“:

– Словени који су се одселили на југ добили су назив Југословени. То су три југословенска племена: Срби, Хрвати и Словенци. Људи из сва три племена су браћа по крви и језику и чине један народ – пише у уџбенику.

Подсетимо, 3. октобра 1929. Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је званично преименована у Краљевину Југославију. Уџбеник је вероватно настао на таласу потребе промовисања концепта „једног народа подељеног у три племена“.

Pročitajte i  Да ли верујете у „знакове на путу“? Која су то знамења која су поштовали наши стари: шта је лош а шта добар знак?

Извор: Дневно

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...