Редак природни феномен покрај Студенице: Необична језера која пресуше по киши, па се поново формирају када сине сунце

На планини Голији, код села Врмбаје, налазе се Кошанинова језера, редак природни феномен. Необична су по томе што ниво воде у њима опада и што пресуше када су кишни дани, а када је време сунчано, језеро надолази. Сакривена су усред шума букве, јеле, смрче и бора, у близини манастира Студенице, тако да за њих знају тек поједини заљубљеници у природу.

Кошанинова језера; фото: YouTube printscreen video Slobodan Stefanovic/RADOČELO Košaninova jezera

Кошанинова језера су два језера, мало и велико, у облику елипсе, на око 900 метара надморске висине на Голији, који је Унеско прогласио резерватом биосфере још 2001. године. Име су добила по српском ботаничару Недељку Кошанину, рођеном у овом крају, који се бавио изучавањем језера на Голији и налазе се у сливу Студенице. У непосредној близини ових језера се налази манастир Придворица, на путном правцу који води до манастира Студеница. Тешко су приступачна, пошто до њих води пут дуг шест километара којим путничка возила не могу да прођу.

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?
Кошанинова језера; фото: YouTube printscreen video Slobodan Stefanovic/RADOČELO Košaninova jezera

Осим што пресушују када је кишовито време, а надолазе по сунчаном времену, за Кошанинова језера везана је још једна необичност – стручњаци сматрају да је вода у једном његовом делу слана. То су утврдили ботаничари истраживачи Бранислав Матијевић и Милован Гајић на основу чињенице да се жабе налазе само у горњем делу језера. “Језера су под заштитом државе прве категорије, и много тога у вези с природним феноменом који се дешава на језерима још није испитано”, каже за “Блиц” Драгољуб Шеклер, управник Природног парка Голија.
Велико језеро представља једну специфичну биљну формацију јер се у њему населила биљка метласта оштрица. Она је формирала велике и високе бусене, тако да изгледају као седишта. У време када тресава озелени, бусени се међусобно додирују и на појединим местима језеро изгледа као ливада.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету
Кошанинова језера; фото: YouTube printscreen video Slobodan Stefanovic/RADOČELO Košaninova jezera

– Постоје велики травнати жбунови по којима може да се скаче. Интересантно је видети и када су бусенови допола у води. Има још неколико тих увала, али је само једна са тако великим бусеновима – испричао је један туриста који бициклом обилази ове крајеве.
Легенда каже да су се виле окупљале и играле коло код ових језера. Према предању, сваки бусен на великом језеру представља једну вилу.

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!
Кошанинова језера; фото: YouTube printscreen video Slobodan Stefanovic/RADOČELO Košaninova jezera

Опанак, Блиц

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...