Упознајте српске производе: 6 врхунских козјих сирева са фарме у сремском селу Кукујевци

cover7

Козји сир је моћан лек. Доказано је да снижава ниво холестерола и шећера у крви, јача имунитет, штити од алергија, чисти масну јетру, смањује ризик од кардиваскуларних болести, благотворно утиче на дигестивни тракт, рад бубрега… и поправља расположење. Благотворан је и за здравље трудница, деце и спортиста.

У сремском селу Кукујевци налазе се фарма и млекара у којој настају најбољи српски производи од козјег млека.
Представљамо вам 6 висококвалитетних козјих сирева бренда “Козари”, направљених од 100% козјег млека, које ћете заволети чим први пут осетите њихов укус на непцима.

1.Стари бели козји сир у кришкама – полутврди, пуномасни

Стари бели козји сир у кришкама, "Козари"
Стари бели козји сир у кришкама, “Козари”

Бели сир се производи према старом српском рецепту и формира се у правилне четвртасте кришке. Потребно је око девет литара млека да би се направио килограм овог полутврдог, пуномасног и веома компактног сира. Тврђи је од сличних врста сирева и поседује веома пријатан слано-кисели укус са призвуком козјег млека. Уз мало среће пробаћете га у периоду идеалног зрења, када почиње да добија благо горак, па чак и слаткаст укус. У овом сиру уживајте док пијете бела и црна вина. Одличан је уз воћне ракије попут шљивовице, кајсије, крушке и дуње. Исеците сир на нешто дебље комаде. Ставите их на грил и пеците док површина не добије жутоцрвенкасту боју.

2. Димљени козји сир- полутврди, пуномасни

Димљени козји сир, "Козари"
Димљени козји сир, “Козари”

Основа димљеног сира је полутврди пуномасни бели козји сир, те се и он формира као правилне четвртасте кришке различитих дебљина. Након периода старења у периоду од најмање двадесет дана, бели сир се вади из посуда, суши и затим хладно дими „течним димом“. Традиционално, димљени сир се једе као предјело заједно са пршутом, сланином, парадајзом, краставцима и белим хлебом. Повећајте ужитак конзумирањем жестоког алкохола попут ракија од шљиве, кајсије, крушке, дуње.

Pročitajte i  5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

3.Козји сир у екстра-девичанском маслиновом уљу- полутврди, пуномасни

Козји сир у екстра девичанском маслиновом уљу, "Козари"
Козји сир у екстра девичанском маслиновом уљу, “Козари”

Кришке белог козјег сира се ваде из кантица у којима леже, секу се на коцкице, суше један дан и стављају у веома лепе стаклене теглице, или у једноставне пластичне кантице за купце са већим потребама. Додајемо бобице клеке, маслине, рузмарин и чубар у посуду и све преливамо екстрадевичанским маслиновим уљем. Теглица (или кантица) се оставља да одлежи још неко време како би потопљене коцкице сира могле да упију уље. Сви састојци, пажљиво одабрани баш као и само хладно цеђено маслиново уље, не само да повећавају здравствену вредност, него дају и посебан медитерански укус овом сиру. Козји сир у маслиновом уљу се обично сервира као предјело. Најједноставнији начин је да се коцкице сира заједно са осталим састојцима изваде из теглице (кантице) и ставе на тањир. Маслиново уље треба прелити преко сира. Можете додати нешто семенки, па чак и сушено грожђе. Ако додате димљени пршут и чашу белог вина, осетићете прави медитерански дух.

Pročitajte i  Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

4.Козји сир у листу кестена- меки екстрамасни

Козји сир у кестеновом листу, "Козари"
Козји сир у кестеновом листу, “Козари”

Кестенов лист, који лежи у белом вину два дана пре него што се у њега умота сир, одржава сир свежим задржавајући његову благо киселу влагу и при томе му даје свеж укус воћа који потиче из вина. Беле, сиве и плаве плесни, које се налазе на површини сира испод кестеновог лишћа, доприносе неодољивом укусу, лагано обрађујући сир у току зрења. Зрење траје између 20 и 30 дана, у потпуно контролисаним условима због велике осетљивости овог сира. Конзистенција је од кремасте, готово течне, преко меке, до нешто чвршће. Сир има јак укус и мирис због чега се лепо допуњује свежим, хрскавим пецивом. Одличан је са слатким дезертним винима, а вреди покушати пронаћи комбинацију и са белим винима, или жестоким алкохолним пићима. Кестенов лист је потребно уклонити пре конзумирања сира.

5.Козји сир у храстовој кори и чубру- меки пуномасни

5
Козји сир у храстовој кори у чубру, “Козари”

Веома специфичан укус овог сира, постигнут је слојем рендане храстове коре и чубра на самој површини. Храстова кора је богата танинима, позната је по својим антибактеријским особинама и веома добра за заустављање крварења. Чубар  је антисептична биљка изузетна за побољшање варења. Доминантне беле плесни, уз мало плавих и сивих, обрађују сир од споља ка унутра у близини његове коре, док млечне стартер културе обрађују сир изнутра. То је разлог што овај сир поседује пријатну меку, или полутврду конзистенцију (у зависности од периода зрења). Зрење се изводи у атмосфери са строго контролисаном температуром и влажношћу у трајању 20-30 дана. Што је период зрења дужи, то сир добија мекшу текстуру. Изузетан је када се конзумира уз бела вина као што су Совињон бланк, или Шардоне.

Pročitajte i  Са манастирске трпезе: Посне макароне са туњевином готове за десетак минута

6.Козји сир у пепелу храста -меки екстрамасни

Козји сир у пепелу храста, "Козари"
Козји сир у пепелу храста, “Козари”

Козји сир у храстовом пепелу је сир са зрењем и плеснима. Његова кора се формира наношењем пепела храстовог дрвета, уз мало праха печеног лешника. Храстов пепео задржава антисептичка својства, а такође је богат и минералним материјама, што додатно подстиче и оплемењује развој плесни. Нанесени слој није претерано тврд, али ипак одржава конзистенцију сира. Укус одређује веома лепа мека текстура са благом аромом лешника, баш као и препознатљивом аромом белих и мањом количином других племенитих плесни. Није претерано „тежак“, али поседује карактеристичан укус, тако да би га требало јести док пијете бела вина попут Совињон бланк, Шардоне, или Сиви пино. Сервирајте га на дрвеном пладњу за сиреве заједно са кришкама воћа попут јабуке, крушке, смокве.

Сазнајте више о овим изузетним производима, предностима козјег млека и могућностима куповине на фејсбук страници бренда Козари https://www.facebook.com/kozari/ и веб сајту Kozari.

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...