Липа, божанство наших предака и моћан лек у виду сока и чаја

Цветање липе почиње средином маја и завршава се почетком јула. Многима ово је најлепши период у години када уживају у опојном и чаробном њеном мирису који најчешће буди разне успомене.

lipa

У нашим крајевима расту бела или сребрна липа, крупнолисна липа и ситнолисна липа, и готово да не постоји становник Србије који није добар период живота провео бар у суседству липине крошње чијем мирису ретко ко може одолети.

Наши преци веома су поштовали дрво липе, толико да су од њега створили култ. Стари Словени су живели у липовим шумама. Липа је била њихово свето дрво, када су пре прелаза у хришћанство поштовали божанство шуме и душама били повезани с липом. Вршили су обреде и подносили жртве липи као божанству.

Садили су је широм пространстава којима су се селили. Липа је била заштитница дома, кућног прага. Веровали су да у дрвету липе живи богиња љубави, те да их гранчица липе затакнута под кров куће штити од громова, пожара, зла и урока. Под крошњом липе се састајало, договарало, венчавало, судило…

Зраци сунца су уткани у цвет липе, каже легенда. Према предању, када неко попије липов чај, топлота сунца му улази у организам, изазива знојење и ослобађа тело грознице. Осим ове лековите особине, липа се у народној медицини користи и за многе друге здравствене тегобе, па чак и против анксиозности и нервозе.

Pročitajte i  Маска за опоравак косе и јачање длаке: Будите нежни према својој коси уз помоћ природних састојака

Липу треба брати чим почне да цвета, кад су се две трећине цветова расцветале. Прецветала липа нема никакве вредности.

Цваст треба брати заједно с приперком, јер се врло ретко тражи без приперка. Брање се препоручује по сувом и лепом времену. У цвету и у листу има витамина Ц. За лек се беру цветови у време када се отворе и пре него што остаре и промене боју. Суше се у хладу, на прозрачном месту, најбоље на тавану. Цветови сушењем морају задржати своју природну боју и пријатан мирис.

lipa

Цваст липе се традиционално користи код прехлада, грипа и других инфективних обољења дисајних путева праћених грозницом, где је пожељно појачано знојење. Чест је састојак чајних мешавина за ублажавање кашља, за знојење и за гргољење.

У липином цвету има слузи, танина, етарског уља, хетерозида, шећера, гуме, воска, жуте боје, манитола и тартарата. Липов лист, такође, садржи слузи и остале састојке који се налазе у цвету, па се понекад могу употребити у исту сврху. И липова кора има много слузи.

Екстракти липе су састојци неких фитопрепарата који се препоручују за смиривање сувог кашља, за умирење и код тегоба уринарног тракта. У народној медицини се липа користи и као пријатан напитак, за побољшање излучивања мокраће из организма, као благо средство против грчева и за умирење. Користи се и за израду козметичких препарата. Неки подаци указују и да је добра за смањење високог крвног притиска.

Pročitajte i  Маска за опоравак косе и јачање длаке: Будите нежни према својој коси уз помоћ природних састојака

Како да направите изванредан и освежавајућ сок од липе
Заљубљеници у мирис липе могу себи да омогуће уживање у њеном мирису и касније током године, тако што ће на време направити изврстан сок од липе. Прави се врло једноставно и не захтева много времена и новца.

Потребно вам је:

3 рукохвата цветова липе
2,5 л воде
75 гр лимунтуса
2-3 лимуна или наранџе
2,5 кг шећера

Цветове липе прелити са 2,5 л воде, додати лимунтус, лимун и наранџу. Оставити 24 сата да одстоји. Након тога додати 2,5 кг шећера па оставити још 24 сата на хладном месту, уз повремено мешање. Процедити сок у стерилизоване флаше.

Чај од липе као лек и природни седатив

Топао чај од липе помаже имуном систему да се избори против инфекције. Различити делови липе се користе у лековите сврхе – цвет против прехладе, кашља, бронхитиса, инфективних болести, главобоље (посебно мигрене), као диуретик (повећава производњу урина), да смањи спазам и као седатив, у борби против несанице јер опушта, чај од листа за проблеме са цревима, облоге за чиреве, а кора у случају проблема са бешиком и против целулита.

lipa

Цветови липе садрже флавоноиде који делује на знојне жлезде и подстичу знојење, али се не препоручује пацијентима који болују до срчаних болести.

Pročitajte i  Маска за опоравак косе и јачање длаке: Будите нежни према својој коси уз помоћ природних састојака

Чај од липе олакшава менструалне болове и поспешује апетит. Бројна истраживања су показала да чај од цвета липе помаже код болова у стомаку изазваних гасовима.

Прави се једноставно: једну кашичицу осушених цветова прелијте шољом кључале воде, сачекајте 10 минута и процедите. У превенцији липов чај делује повољно против артериосклерозе, упале вена, ангине пекторис и инфаркта. Пије се повремено и умерено, а најбољи је чај од ране или крупнолисне липе.

Купка за бебе

У један литар провреле воде додајте три шаке цветова липе и кувајте на тихој ватри два, три минута. Процедите и сипајте у каду са водом пре купања. Ова купка смирује бебе и децу и помаже да лакше усну.

Ослободите се целулита

Помешајте по два прстохвата мирођије, пиревине и липе, па кувајте 10 минута у 0,5 л воде, затим процедите и пијте током дана.

Ојачајте имунитет

Помешајте по 25 г шипка и цветова липе и по 15 г поморанџине коре и цветова зове, па три кашике мешавине прелити са пола литра прокључале воде. У поклопљеној посуди нека одстоји 10 минута, а потом процедите. Пијте 2-3 шоље загрејаног чаја дневно.

Липов цвет се користи за справљање чаја, а дрво се може користити за прављење играчака, јер је лагано.

Опанак, Новости

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...