Lipa, božanstvo naših predaka i moćan lek u vidu soka i čaja

Cvetanje lipe počinje sredinom maja i završava se početkom jula. Mnogima ovo je najlepši period u godini kada uživaju u opojnom i čarobnom njenom mirisu koji najčešće budi razne uspomene.

lipa

U našim krajevima rastu bela ili srebrna lipa, krupnolisna lipa i sitnolisna lipa, i gotovo da ne postoji stanovnik Srbije koji nije dobar period života proveo bar u susedstvu lipine krošnje čijem mirisu retko ko može odoleti.

Naši preci veoma su poštovali drvo lipe, toliko da su od njega stvorili kult. Stari Sloveni su živeli u lipovim šumama. Lipa je bila njihovo sveto drvo, kada su pre prelaza u hrišćanstvo poštovali božanstvo šume i dušama bili povezani s lipom. Vršili su obrede i podnosili žrtve lipi kao božanstvu.

Sadili su je širom prostranstava kojima su se selili. Lipa je bila zaštitnica doma, kućnog praga. Verovali su da u drvetu lipe živi boginja ljubavi, te da ih grančica lipe zataknuta pod krov kuće štiti od gromova, požara, zla i uroka. Pod krošnjom lipe se sastajalo, dogovaralo, venčavalo, sudilo…

Zraci sunca su utkani u cvet lipe, kaže legenda. Prema predanju, kada neko popije lipov čaj, toplota sunca mu ulazi u organizam, izaziva znojenje i oslobađa telo groznice. Osim ove lekovite osobine, lipa se u narodnoj medicini koristi i za mnoge druge zdravstvene tegobe, pa čak i protiv anksioznosti i nervoze.

Lipu treba brati čim počne da cveta, kad su se dve trećine cvetova rascvetale. Precvetala lipa nema nikakve vrednosti.

Cvast treba brati zajedno s priperkom, jer se vrlo retko traži bez priperka. Branje se preporučuje po suvom i lepom vremenu. U cvetu i u listu ima vitamina C. Za lek se beru cvetovi u vreme kada se otvore i pre nego što ostare i promene boju. Suše se u hladu, na prozračnom mestu, najbolje na tavanu. Cvetovi sušenjem moraju zadržati svoju prirodnu boju i prijatan miris.

lipa

Cvast lipe se tradicionalno koristi kod prehlada, gripa i drugih infektivnih oboljenja disajnih puteva praćenih groznicom, gde je poželjno pojačano znojenje. Čest je sastojak čajnih mešavina za ublažavanje kašlja, za znojenje i za grgoljenje.

U lipinom cvetu ima sluzi, tanina, etarskog ulja, heterozida, šećera, gume, voska, žute boje, manitola i tartarata. Lipov list, takođe, sadrži sluzi i ostale sastojke koji se nalaze u cvetu, pa se ponekad mogu upotrebiti u istu svrhu. I lipova kora ima mnogo sluzi.

Ekstrakti lipe su sastojci nekih fitopreparata koji se preporučuju za smirivanje suvog kašlja, za umirenje i kod tegoba urinarnog trakta. U narodnoj medicini se lipa koristi i kao prijatan napitak, za poboljšanje izlučivanja mokraće iz organizma, kao blago sredstvo protiv grčeva i za umirenje. Koristi se i za izradu kozmetičkih preparata. Neki podaci ukazuju i da je dobra za smanjenje visokog krvnog pritiska.

Kako da napravite izvanredan i osvežavajuć sok od lipe
Zaljubljenici u miris lipe mogu sebi da omoguće uživanje u njenom mirisu i kasnije tokom godine, tako što će na vreme napraviti izvrstan sok od lipe. Pravi se vrlo jednostavno i ne zahteva mnogo vremena i novca.

Potrebno vam je:

3 rukohvata cvetova lipe
2,5 l vode
75 gr limuntusa
2-3 limuna ili narandže
2,5 kg šećera

Cvetove lipe preliti sa 2,5 l vode, dodati limuntus, limun i narandžu. Ostaviti 24 sata da odstoji. Nakon toga dodati 2,5 kg šećera pa ostaviti još 24 sata na hladnom mestu, uz povremeno mešanje. Procediti sok u sterilizovane flaše.

Čaj od lipe kao lek i prirodni sedativ

Topao čaj od lipe pomaže imunom sistemu da se izbori protiv infekcije. Različiti delovi lipe se koriste u lekovite svrhe – cvet protiv prehlade, kašlja, bronhitisa, infektivnih bolesti, glavobolje (posebno migrene), kao diuretik (povećava proizvodnju urina), da smanji spazam i kao sedativ, u borbi protiv nesanice jer opušta, čaj od lista za probleme sa crevima, obloge za čireve, a kora u slučaju problema sa bešikom i protiv celulita.

lipa

Cvetovi lipe sadrže flavonoide koji deluje na znojne žlezde i podstiču znojenje, ali se ne preporučuje pacijentima koji boluju do srčanih bolesti.

Čaj od lipe olakšava menstrualne bolove i pospešuje apetit. Brojna istraživanja su pokazala da čaj od cveta lipe pomaže kod bolova u stomaku izazvanih gasovima.

Pravi se jednostavno: jednu kašičicu osušenih cvetova prelijte šoljom ključale vode, sačekajte 10 minuta i procedite. U prevenciji lipov čaj deluje povoljno protiv arterioskleroze, upale vena, angine pektoris i infarkta. Pije se povremeno i umereno, a najbolji je čaj od rane ili krupnolisne lipe.

Kupka za bebe

U jedan litar provrele vode dodajte tri šake cvetova lipe i kuvajte na tihoj vatri dva, tri minuta. Procedite i sipajte u kadu sa vodom pre kupanja. Ova kupka smiruje bebe i decu i pomaže da lakše usnu.

Oslobodite se celulita

Pomešajte po dva prstohvata mirođije, pirevine i lipe, pa kuvajte 10 minuta u 0,5 l vode, zatim procedite i pijte tokom dana.

Ojačajte imunitet

Pomešajte po 25 g šipka i cvetova lipe i po 15 g pomorandžine kore i cvetova zove, pa tri kašike mešavine preliti sa pola litra proključale vode. U poklopljenoj posudi neka odstoji 10 minuta, a potom procedite. Pijte 2-3 šolje zagrejanog čaja dnevno.

Lipov cvet se koristi za spravljanje čaja, a drvo se može koristiti za pravljenje igračaka, jer je lagano.

Opanak, Novosti