Србију очекују милијарде: Једно од највећих светских налазишта литијума пронађено је крај Лознице

Јединствени минерал јадарит пронађен је само у Србији, а отварањем рудника за његову експлоатацију годишњи приходи наше земље могли би да премаше и више стотина милиона евра!

Компанија “Рио тинто” 2004. године у долини Јадра код Лознице открила је минерал јадарит који садржи високу концентрацију литијума и бора. Ово је обелодањено тек 2007. и изазвало велику пажњу светских медија.

литијум јадарит

Ова компанија годинама ради на пројекту “Јадар”, развоју лежишта литијума и бора светске класе које би могло да задовољи знатан део светске потражње за њима. До сада је уложила 90 милиона долара у пројекат “Јадар”, а наша земља, као потенцијално највеће налазиште литијума на Старом континенту, и једно од највећих на свету, према плановима, покренуће производњу 2023.

Процене су да би Србија од отварања рудника могла да рачуна на годишње приходе од више стотина милиона евра, а уколико би се омогућила и производња литијума и литијумских батерија за аутомобиле, мобилне телефоне, фото-апарате… у Србији, то би отворило на хиљаде радних места и земљи донело до милијарду евра извоза.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Тона литијума тренутно на берзама кошта 10.000 долара, а пре пет година цена је била три пута нижа. Вредност литијума откривена је када су се појавили смартфони. Данас га називају металом будућности, јер има широку лепезу примене. Издвајају се батерије за хибридна и возила на електрични погон, који ће тек освајати друмове света. Од 1,1 милијарде аутомобила, данас се тек њих 10 милиона покреће уз помоћ батерија. Процењује се да ће их за четврт века бити 600 милиона. И свима ће бити потребне литијумске батерије.

литијум јадарит

У Лозници, где је јадарит и пронађен, очекују много од отварања рудника, пре свега нова радна места, али и свеукупни привреди и економски развој овог краја.

У јулу  ове године потписан је и меморандум о разумевању од стране Владе Србије и компаније “Рио тинто”, који треба да омогући примену пројекта “Јадар”, а односи се на истраживање литијума у околини Лознице.

Највећи светски увозници литијума на свету за сада су Јапан, Јужна Кореја и Кина, где се произведе највећи део батерија. Немци и Чеси су поред Србије у игри за експлоатацију литијума у Европи јер производњу у својим земљама планирају да покрену две године пре него ми. Међутим, Србија је у трци за литијум, ипак, у блажој предности и од Чешке и од Немачке. Питање је само да ли ће ту предност умети да искористи:

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?

– Значајно је то што многе државе са већим резервама садрже литијумове минерале у пегматитима, док се код Лознице они налази у седиментним стенама, па је могуће да технологија добијања литијума буде једноставнија, каже Владимир Симић, професор Рударско-геолошког факултета у Београду.

На сајту компаније “Рио Тинто”, која је досад уложила око 90 милиона долара у пројекат “Јадар”, објављено је да су минерални ресурси лежишта повећани са 117 на 136 милиона тона руде. То, према речима професора Симића, показује да са само једним лежиштем, са релативно ниским просечним садржајем литијума, имамо два одсто светских резерви.

Чеси су већ направили рачуницу – експлоатација литијума, која ће почети 2021, трајаће 21 годину, а држава ће само од пореза зарађивати око 1,3 милијарде евра годишње. У плану су и градња фабрика за производњу батерија, обучавање стручњака и квалификоване радне снаге… У Србији засад нема таквих рачуница, јер је пројекат у фази претходне процене економске оправданости производње.

Pročitajte i  Из књиге "Болести душе" Николаја Пестова: Питања која ће вам открити да ли је ваше психичко здравље нарушено

Међутим, Србија би могла да искористи проблеме у Чешкој, где је опозиција оспорила меморандум који је Влада потписала са аустралијском фирмом Еуропеан Метал Холдинг (ЕМХ), са седиштем на Британским Девичанским Острвима, о истраживању литијума у месту Синовец, на северу ове земље, и затражила да се поништи. Веома је реална могућност да се то и догоди.

литијум јадарит

Немци су се, с друге стране границе, сусрели са банкротом фирме “Солар ворлд”, која се бавила истраживањем на налазишту у Алтенбургу, али су већ формирали нову фирму. Планирају производњу литијума од 2021. и његово прерађивање у Дрездену.

Извор: Новости, Курир

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...