MESTO TUGE I UŽASA: Prvi stanovnici “Doma za s uma sišavše” bili su dva najveća srpska pisca

Još pre 155 godina na Savskom vencu u Beogradu smeštena je prva psihijatrujska bolnica. Doktorova kula, kako su je nazvali, krije mnoge tajne, a zanimljiva je i po tome što su u njoj stanovala dvojica velikana srpske književnosti- Petar Kočić i Laza Lazarević.

U zdanju sazidanom 1824. godine prvi je stanovao lekar kneza Miloša Obrenovića, a za vreme vladavine kneza Mihaila, postala je prva duševna bolnica.

doktorova-kula-bolnica

Zgrada četvrtastog oblika, sa zidovima od neobrađenog kamena, sagrađena je od opeke i kamena. U narodu je poznata kao Doktorova kula baš zahvaljujući spoljašnjem izgledu – kamenoj fasadi i malim prozorskim oknima, ali i zbog toga što se nalazila na brdu Guberevcu, izdvojena od svih ostalih.

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Ono što malo ko zna jeste da je upravo ona bila prva bolnica na Balkanu u kojoj su bili smešteni psihijatrijski bolesnici. Bolnicu je osnovao knez Mihailo 1824. i nazvao je „Dom za s uma sišavše”.

Prve godine bilo je smešteno pet pacijenata, a nakon pet godina u bolnici je bilo 20 ljudi.

Prvi pacijent u duševnoj bolnici bila je Kata Radmanova. Ona se posle smrti muža odala prostituciji. Sud ju je osudio na bičevanje, a nakon te kazne završila je u bolnici.
NAJPOZNATIJI STANOVNICI DOMA

Najpoznatiji lekar koji je radio u „Domu za s uma sišavše” je zapravo književnik Laza Lazarević, po kojem je dobila naziv i Specijalna bolnica za psihijatrijska i nervna oboljenja „Dr Laza Lazarević”.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

U domu je radio od 1880. do 1889. godine, pisao svoje romane i pripovetke, a preminuo je u 39. godini od tuberkuloze.

laza-lazarevic

Još jedna poznata osoba bila je stanovnik kule, ali kao pacijent. U pitanju je čuveni pesnik Petar Kočić. On je u domu završio nakon što mu je preminuo sin, a želja mu je bila da živi u slobodi i da ne mora da gleda austrougarsku vojsku. Preminuo je u bolnici 1916. godine dok je Beograd bio okupiran.

kocic

BRUTALNI TRETMANI LEČENJA

Pacijenti u bolnici bili su podvrgnuti brutalnim tretmanima i bili su podeljeni na prljave i čiste, tačnije mirne i uznemirene. Pet godina od osnivanja dokrot Mladen Janković je uklonio sva nasilna sredstva u lečenju pacijenata, a takozvanu kamdžiju kojom su ih tukli odneo je na krov kuće.

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?

dusevna-bolnica

Doktorova kula je proglašena za „nepokretno kulturno dobro od velikog značaja”, ali do danas nije revitalizovana. Radovi na konstrukciji prekinuti su za vreme bombardovanja, a nedostatak finansijskih sredstava odložio je njihov nastavak.

Danas se u Doktorovoj kuli svakodnevno obavljaju jutarnji sastanci zaposlenih lekara na kojima prisustvuju direktor Klinike, glavna sestra Klinike i glavna sestra sektora Beograd. Održavaju se kolegijumi, zaseda etički odbor, upravni odbor, izložbe radova pacijenata dnevne bolnice…

Dnevno.rs

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...