Мистериозни календар старе Србије: Кула смедеревске тврђаве чува доказ о томе да ЖИВИМО У 7530. ГОДИНИ!

Календар због ког ћете се сигурно запитати живимо ли ми заиста у 2021. години и да ли су нас убедили да вековима погрешно рачунамо време!

За све оне који су сигурни у то да тренутно живимо у 2021. ево питања – зашто на кули на Смедеревској тврђави пише да је сазидана 6938. године?
И како то да неки историчари наводе да се Косовска битка одиграла 6897. године? А зашто постоје записи да је чувени законик цара Душана донет 6857. године?

Одговор на ова и још многа друга питања лежи у мистериозном календару који су Срби користили од оснивања државе, па све до прихватања јулијанског календара у XIX веку.

Pročitajte i  Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

У којој години, по старом српском календару, ми данас живимо?

Реч је о најстаријем календару познатом историји. По њему, године су се бројале од Великог потопа тј. “постанка света – 1. септембра 5508. године пре рођења Исуса Христа”.

kalendar

Према њему, ово није 2021. него 7530. година!

Србија чува два стара документа где се види доказ употребе овог календара –

Овај календар су користили многи народи, а пре свега Византијци. Ипак, српска “варијанта”, осим што има индиција да је старија од насељавања Словена на ове просторе, особена је још по нечему. Наиме, она једина датум бележи у формацији – година-месец-дан и има само два годишња доба – лето и зиму (или по народном веровању – Ђурђевдан и Митровдан).

Pročitajte i  Маска за опоравак косе и јачање длаке: Будите нежни према својој коси уз помоћ природних састојака

Срби су време овим календаром званично мерили од времена Светог Саве када је он постао званични календар Српске православне цркве. Од тада, сви документи, надгробни споменици, повеље, данашњи споменици културе… временски су одређивани према њему. Најстарији сачувани документи на којима су види употреба овог календара јесу Студенички типик из 1195. (тј. 6703. године) и Карејски типик Светог Саве из 1199. (или 6707.) године.

Најупечатљивији доказ је свакако кула у Смедеревској тврђави. Ево шта у преводу значи натпис на једној кули –

Pročitajte i  Са манастирске трпезе: Посне макароне са туњевином готове за десетак минута

Превод натписа на једној од кула унутрашњег “Малог” града каже: “Христу Богу благоверни деспот Ђурађ, господин Србљем и поморју зетском. Наредбом његовом сазида се овај град у години 6938 (1430)”

После овог периода, Срби су прихватили јулијански календар, а 1919. године и грегоријански. Напуштањем “старог” календара у Србији је заправо отворено календарско питање и расправе које трају до данашњег дана.

Није “Српски календар” једини који мисли да ово није 2021. година. И други народи су у неком период своје историје користили другачије календаре од оних данас.

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...