Митске животиње постале су јефтине мете: Вук, митски предак Срба, више није безбедан ни у заштићеним подручјима Србије

Београдски глас (Бета) – Друштво за заштиту и проучавање птица Србије и WWF Adria (Светска организација за заштиту природе) изразиле су револт због најављене хајке на вукове која треба да се одржи 16. фебруара на простору заштићеног подручја Национални парк „Ђердап“ и апелују на надлежне да спрече тај лов.

Они су позивали јавност да им се придружи и „каже не најављеном убијању вукова“, а од надлежних траже одговоре на питања – „ако вукови нису безбедни у заштићеним подручјима, где ће бити и коме сметају вукови у шумским врлетима Ђердапа“.

Зашто је Србин вук: Култ вука у српском народу

У саопштењу се наводи да је пре пет година управа Националног парка „Ђердап“ планирала да убије око 100 европских јелена, а разлог је била наводна пренасељеност.

Из Друштва упозоравају да је немогуће да на истом подручју постоји пренасељеност плена и предатора, па се поставља питање потребе да се вукови убијају.

„Сам назив најављене манифестације ‘Сусрет са вуком’ изразито је циничан. Уместо да национални парк присуство вукова искористи на најбољи могући начин, промовишући дивљу и очувану природу, они те митске животиње представљају као јефтине мете“, казао је Милан Ружић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Он је истакао да вукови имају непроцењиво велики еколошки, санитарни, културолошки и духовни значај у целом свету, а посебно код народа на Балкану и додао да „неоправдано убијање вукова не може и не сме да буде туризам“.

Удружења напомињу да Србија нема израђен план управљања популацијама вука и његов излов се планира на неодговарајућим и непоузданим подацима.

Указује се да је Србија, као потписница најзначајнијих међународних конвенција из области заштите биолошке разноврсности (Kонвенција о биолошкој разноврсности, Kонвенција о заштити европских дивљих врста и станишта, Kонвенција о међународном промету угрожених дивљих врста), у обавези да израђује овакве планове и да лов и друге облике коришћења дивљих врста заснива на поузданим и тачним подацима и да осигура дугорочно очување популација тих врста.

Из Друштва наводе да је то додатни разлог да се ловци и надлежне институције суздрже од било какве промоције лова на вукове, а поготово лова као туристичке атракције.

„Важећи законски оквир у Србији омогућава лов и сечу шуме у највреднијим природним подручјима, националним парковима. Ретке су земље које имају тако неодговоран однос према свом природном наслеђу“, рекао је директор WWФ Адриа Дени Пореј.

Према његовим речима, организовање оваквих манифестација у потпуној супротности са савременим концептом заштићених подручја.

Због тога је позвао организаторе и надлежне институције да одустану од оваквих манифестација и баве се оним што им је примарни циљ дефинисан Законом о националним парковима: очување и унапређење вредности биодиверзитета, геодиверзитета, као и културно-историјских вредности.

Водећи стручњаци процењују да Србију насељава око 800 јединки вукова, док сваке године у хајкама и на мрциништима буде убијено њих око стотину.

Искуства научника из многих држава Европе и Северне Америке показала су да се убијањем вукова не решавају проблеми попут сукоба сточара, закључује се у саопштењу.

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...