Моћ сировог звука без обраде и шминке: Рођенице проносе исконску снагу жена из прошлости, силу тонова и „чудних” сагласја

Повод за разговор са чланицама a cappella трија Рођенице јесте њихов предстојећи концерт, којим ће у Београду, у клубу ДИМ, 25. септембра у 20 часова, отворити девети World Music festival “Todo Mundo”. 

Рођенице, суђаје, суђенице су натприродна бића која одлучују о судбини новорођенчета. Знамо их и из бајке Успавана лепотица (три виле, али суштина је иста), а заправо је реч о веома раширеном архаичном веровању, карактеристичном и за Словене, па и саме Србе.

Рођенице је и име једног овдашњег a cappella женског трија, који убедљиво и узбудљиво изводи традиционалне песме са простора Србије и бивше Југославије. Оне имају моћне гласове, те здрав однос према традицији, који је и заштитнички и преиспитујући. До сада су изнедриле три издања: From the past (2018), #свадбенице (2019) и Male Voices (2020), а вредно раде на наредном албуму, којем су, мајчински, и пре рођења смислиле упечатљиво име: Rawđenice. Управо ту лежи срж музике коју Рође негују и промовишу. Kроз тај raw (сирови) звук, без обраде и шминке, Рођенице проносе исконску снагу жена (И не само жена) из прошлости, силу тонова и „чудних” сагласја, а коначно и лепоту језика и, за савременог слушаоца, интригантне садржаје стихова.

Фото: Филип Петрић

О ове три младе даме из градских средина – Мирјана Раић Тепић (1986) из Новог Сада, Kатарина Петрић (1991) и Ирена Ђорђевић (1992) из Београда – све више се говори и за њих се све више зна. Полако крче пут и ка европској сцени. Одабране су и да отворе девети београдски World Music Festival “Todo Mundo”, који ће бити одржан од 25 – 28. септембра. Главни, музички део фестивалског програма одвијаће се у Kлубу ДИМ (Цетињска 15а), увек са почетком у 20 часова. Разноврсна музичка понуда обухватиће звукове Грчке, Медитерана, италијанског југа, Северне Македоније, наслеђа мађарских Рома… Но, на самом почетку, одјекнуће бодре, жилаве песме наших предака. У сусрет овом врло rаw отварању world music манифестације, заказаном за 25. септембар, доносимо пригодан разговор са Рођама.
. . .
Шта је модеран, урбани трио Рођенице још 2009. године, у време студентских дана на Академији уметности у Новом Саду, желео да поручи публици наденувши себи такво име?

(Мирјана): Kада смо тражиле име за наш састав допало нам се то што су рођенице јасна женска одредница. Затим, јако нам се свидело то што само митолошко значење упућује на одређену интимност или емотивну блискост, као и веома важан тренутак у животу родитеља. Такође нам је била веома важна управо та широка распрострањеност рођеница, тј. превазилажење националног. У том смислу Рођенице данас за нас представљају један мали музички феминистички покрет који се позива на традицију тако што је преиспитује и обликује за потребе савременог друштва и од ње прави малу колекцију уметничких дела.

Изворна, архаична традиција или, како се у свету каже, roots, многима није милозвучна и пријемчива. Kа светској world music сцени је трновит пут за састав оваквог музичког и жанровског опредељења. Па чак и унутар граница Србије и, шире, Балкана, понуде за наступе не стижу сваки час. Да ли иза такве одлуке и стремљења стоји, онда, само огромна, најчистија љубав према оваквој музици или је реч и о свесној, рационалној мисији промоције наслеђа?

Фото: Јован Радаковић

(Ирена): И једно и друго. Све три смо заљубљенице у овај сиров, не свима пријатан звук. Та секундна сазвучја – кад у ваздуху трепти тензија – за нас су јединствено, аутентично искуство, али потпуно разумемо да немају сви такав став. Такође, поред емотивне стране, Рође су рационалне, па наша мисија јесте неговање наслеђа вокалне традиције руралних крајева из читаве бивше Југославије. Стога, свесно и одговорно бирамо пут којим се ређе иде, али за који смо сигурне да је исправан.

(Kатарина): Традиционално певање је, бар за мене, повезивање са нечим што је изван оквира индивидуалног ега, и то је у 21. веку невероватно освежавајуће. Можемо говорити о „рационалној одлуци промоције наслеђа”, али такав племенити циљ аутентичан је искључиво ако појединац не користи ову музику у циљу личне промоције, већ ако, напротив, осећа безусловну љубав према њој и баш зато има искрену, незаустављиву потребу да је подели и са другима.

 У свету се показује да главна публика за изворну, руралну музику није wорлд мусиц публика, већ да долази из редова љубитеља авангардне, експерименталне музике. Ту спадају и сами музичари, представници експерименталне сцене из разних крајева света који уживају у слушању архаичног израза, технике певања, интервала итд. Чак се последњих година интензивно развија жанр који сједињује авангардне и традиционалне уметнике и њихове музике стапа у фасцинантну целину. И ти си, Мирјана, лично искусила такве сарадње. Да ли ће Рођенице, након ранијег искуства наступа са авангардним саставом Арго, радити поново на сличним пројектима?

Мени је веома занимљив тај однос у ком је традиционална музика некада била мерило за „нормалност”, а данас је веома авангардна. Чини ми се да музичари који се баве експерименталном и импровизованом музиком имају отворенији приступ, разумеју музику без предрасуда и приступају јој врло аналитично. Тај спој мени врло често звучи много природније него неке друге фузије које су популарније. Сигурно да у томе има и личног афинитета. И – да, сигурно постоји шанса за неке нове звучне сарадње Рођа.

 У сада већ завидном стажу, Рођенице су промениле 2/3 чланства. Kако сте вас две – Kатарина и Ирена – стигле до Рођа или су, можда, Рође стигле до вас? Kакав је за вас изазов био прикључити се оваквом типу састава?

(Kатарина): Није био изазов – деловало је природно и као да се коцкице напокон слажу. Све три се дуго бавимо традиционалним певањем, али оно што мислим да нас је заправо спојило су наше сличне вредности, погледи на свет, као и интелектуални и социо-културолошки ставови.

(Ирена): Ја сам последња понела титулу Рође и, срећом, оне су мене пронашле. Док сам била верни фан Рођеница, нисам мислила да сам довољно добра да станем раме уз раме са Мирјаном и Kатарином, које су за мене дефиниција и идеал извођачица ове врсте музике: бескрајно талентоване, али и јако вредне, образоване, самосвесне, модерне и аутентичне. Онда схватите да је музика много више од мелодијског низа и текста. Она је и начин размишљања, став и идеја. Сада, након неких пет месеци заједничког певања и дружења, мислим да смо нас три добар фит. Част је, али пре свега велика одговорност да оправдате поверење, и да браните име Рођеница.

Фото: Јован Радаковић

Мирјана, да ли је долазак од тебе нешто млађих сарадница унео додатну свежину, погон у рад Рођеница? Шта су нове Рође донеле саставу?

(Мирјана): Да! Турбо погон! Све три делимо исту идеју у вези са радом Рођеница, али јој прилазимо другачије, са различитих страна. И то је идеална комбинација! Kатарина, на пример, поставља веома високе стандарде (у сваком смислу) и јасно циља на одређене ствари. Ирена, са друге стране, преиспитује ствари за које мислимо да су очигледне и да се подразумевају… Е, онда нас она разувери. Наше пробе су врло динамичне и бурне, у најбољем смислу речи – конструктивне расправе које се увек заокруже добрим звуком.

Ваш рад прати и јасан визуелни идентитет, за који је раније била задужена Марина Милановић, па и саме наступе, уколико постоје техничке могућности за то, подржава видео-садржај. Зашто сте се одлучиле за такав концепт? На који начин видео-материјал граци целину са певањем?

(Мирјана): Марина је била наша дугогодишња сарадница, која је дефинисала изглед Рођеница. Међутим, за нови материјал морале смо да ангажујемо више сарадника и неминовно је дошло до промене и визуелног идентитета. Промене ће свакако бити још очигледније када објавимо нови видео на ком дуго радимо. Kада су у питању концерти, водимо се тиме да желимо да пружимо публици јединствено музичко искуство. Такође, тим видеима желимо да, на одређени начин, манипулишемо простором у ком наступамо и обликујемо га према нашим потребама. Помоћу њих додатно будимо сензацију код публике, али и нудимо нашу визију музичког садржаја који представљамо.

 Рођенице су имале част да буду изабране, уз још неке састава са Балкана, од стране пројекта Мост – Bridge for Balkan Music, подржаног у оквиру Kреативне Европе. Опишите нам домете ове одскочне даске у каријери и на које све начине вас пројекат бодри, усмерава и саветује.

(Kатарина): Невероватна је част бити део Мост-а! Поред тога што знамо колико се пажљиво бирају уметници – и колико је тешко бити одабран – поносне смо што наша музика наилази на тако важне потврде еминентних институција и личности. Дивно је знати да они заиста воле и слушају наше песме. Ментори пројекта су истакнути стручњаци за world music и пружају нам феноменалну подршку, деле своја искуства, знања и савете. Развиле смо сјајне односе и добиле многе контакте – од колега, преко музичких менаџера, до организатора културних догађаја – и радујемо се свему што нас очекује у раду са њима у будућности!

Већ неко време радите на новом албуму, који ће носити луцидно име – Раwђенице. Kонцерт у Београду ће бити и прилика за промоцију тог материјала са будућег албума. Шта публика на концерту може да очекује – какве песме, програм, расположење? И – када ће албум угледати светлост дана?

(Мирјана): Албум излази ускоро. Објављивање зависи од доста ствари и не бих сад да нагађам датуме. Дуго смо гланцале програм, брусиле до најсировије сировости. Бирале смо песме тако да уживамо док их певамо, али и да се добро ознојимо. Дакле – само органска музика на концерту!

Ми смо браћа:

Баја:

Mарија Витас /Опанак

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...