Најнеобичнији живи споменик ослободиоцима Београда: Орах под Авалом никао из војничког шињела погинулог војника

Најнеобичнији споменик ослободиоцима Београда, који и дан данас подсећа на операцију којом је окончана 1287 дана дуга немачка окупација главног града Краљевине Југославије.

Црвеноармејац окружен народом у ослобођеном Београду. Фото: Википедија
Црвеноармејац окружен народом у ослобођеном Београду. Фото: Википедија

Један живот се угасио, а други започео, када је један од совјетских војника погинуо под Авалом током ослобађања Београда 1944. године. У шињелу је носио успомену из родног краја – семе кавкаског ораха. Иако војника више нема, одрасло дрво поносно стоји на месту његове погибје.

Од 12. до 20. октобра те 1944. године, раме уз раме са нашим борцима били су војници Црвене армије, из свих делова бившег Совјетског Савеза. Било је и добровољаца са Кавказа. У џепу су, често, носили нешто да их подсећа на родни крај, а многи се нису вратили кући.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Један је носио орах. Погинуо је на Авали, а из његовог шињела никло је дрво. И данас је ту живи споменик из Другог светског рата.

Фото: РТС
Фото: РТС

„Око хиљаду совјетских војника је погинуло у операцији ослобађања Београда. Неколико хиљада је погинуло и повређено у бојевима од Ђердапа и Тимока, па све до Мораве и Београда“, наводи Небојша Дамјановић, саветник у Историјском музеју Србије, кустос и историчар.

Према његовим речима, не треба заборавити и део јединица трупа Другог украјинског фронта, које су од непријатеља очистиле Банат и неколико дана претходно ушле у Панчево.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

прича о ослобођењу Београда

„Дакле, ослобођење Војводине највећим делом било је обављено од стране совјетских снага“, истиче Дамјановић.

Кавкаски орах је и име свечане академије и музичко – драмског догађаја којим ће бити обележено ослобађање Београда, 20. октобра у Народном позоришту.

„Идеја нам је била да ову причу представимо у другом светлу. То је, у ствари, она интимна историја појединца који је дао живот за ослобађање нашег главног града. У овом случају је у питању једна руска породица која је дала живот једног свог члана за ослобађање братског народа”, каже режисер, Владан Ђурковић.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Како је објаснио, ово је једна племенита и родољубива прича, али можда још важније, ово је прича о способности да учествујете у слободи другог народа.

Авала је била кобна за многобројне незнане јунаке током рата, а двадесетак година после ослобађања престонице овде су у авионској несрећи страдали и чувени генерал Жданов и маршал Бирјузов.

За РТС припремила Милица Спасић

Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Почнимо са чињеницом да је јело под називом „риба...

Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Ово луксузно јело које је у понуди најелитнијих ресторана...

Марикин колач са јабукама: Рецепт са Палића стар преко 100 година

Лагана и укусна посластица коју је госпођа Марика пронашла...

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...