Свадбар или кишни: Октобар је за наше претке био ВРЛО значајан месец у години, а ево и зашто

Десети месец у години, месец када се сабирају плодови годишњег мукотрпног рада, у нашем народу од давнина познат је и као кишни због обилних и честих киша, што је знак да је зима близу.

По старом нашем веровању октобар мора имати барем десет топлих дана, најчешће око Михољдана – михољско или сиротињско лето, да би и сиромаси, јер су до тад радили код другога, стигли и своју ледину да оберу. Послови који су уобичајени у октобру су загртање винограда, брање кукуруза и посецање купуса.

У народу се верује да октобар највише воле и сви они који су се у мају заљубили па сада планирају свадбу. Отуда и народни назив за овај месец – свадбар. Ту је и назив листопад, због природе која се спрема за зимски сан.

Наши стари веровали су да су особе рођене у октобру проблематичне нарави и веома је битно како су у детињству васпитане. Ако се као деца „испусте“ могу бити зле и опаке нарави, похлепне, склоне лажима и преварама. Но, уз добро васпитање, од њих могу испасти и ваљани људи, који чине добра дела, а ништа за узврат не траже. Веселе су природе и тешко се наљуте.Зими су болешљиви, побољевају од костобоље, па треба добро да се чувају.

У октобру наш народ посебно издваја ове празнике: 12. Михољдан, 19. Томиндан, 20. Срђевдан, 27. Петковдан, 31. Лучиндан.

Михољско лето, названо по Михољдану, најчешће траје управо до овог празника. Старе жене називале су га још и бабије лето, лето св. Мартина, сиротињско лето. Карактерише га лепо време које најчешће украси почетак октобра. Са лепим временом у пољима, уз радове, сви се срећни и задовољни растају са летом.

У српском народу постоји и уврежено веровање да ће, уколико имамо право топло михољско лето, наступајућа зима бити хладна.

У октобру постојао је још један “душевни” обичај, када није допуштано да удовичке породице, или оне без довољно мушких руку, остану незбринуте и са неубраном летином. Тада се прискакало у помоћ такозваном милосрдном мобом.

Остало је забележено да су ове мобе биле празницима и недељом, као и да није био грех ако се сиротињи помаже током празника или у недељни дан одмора.

октобар у српским народним веровањима

У октобру померамо и казаљке на часовницима, па ћемо од последњег викенда у октобру живети по зимском режиму рачунања времена. На јесењи режим се до 1996. године прелазило у септембру, а од тада у октобру.

Опанак

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...