Пачиста недеља: Друга недеља Великог поста посвећена је светитељу чије мудрости треба да следи сваки хришћанин

Друга недеља Великог, Часног поста зове се Пачиста, јер долази иза чисте недеље. Ова недеља је посвећена Св. Григорију Палами, архиепископу солунском и чудотворцу, вођи исихаста.
pačista nedelja
Њега црква назива светиоником Православља, утврђењем и учитељем, добротом монаха, солунском похвалом и органом премудрости. Његова дела улазе у најмудрију богословску литературу. Мошти му почивају у Солуну, где се сматрају чудотворним.
Свети Григорије је и учитељ исихазма, мистичног покрета насталог на Светој гори, где се и Григорије замонашио. Исихасти сматрају да се сабраношћу, тиховањем и усрдном молитвом може доживети и угледати божанска светлост, као што су то доживели Свети апостоли при преображењу Христовом на Тавору.
pačista nedelja
Григорије је још као дете долазио у додир са светогорским монасима и мистичким пустињацима. Године 1318. у својој 21. години отишао је на Свету Гору.
Неколико година касније, под утицајем свога учитеља Григорија Византинца, саградио је себи келију у малом сеоцету код Верије и живео је строго испосничким животом око 5 година, окружен само десетином пустињака. Био је исихаста и велики део живота је провео у потпуном ћутању.
Боравио је 5 дана у току седмице сам у својој келији; излазио је само суботом и недељом, када би сишао у манастир Лавру на Литургију и Причешће и потом би се поново враћао у самоћу своје келије.
Говорио је да “онима који желе да се потпуно предају молитвеној самоћи, не само што им је неугодно разговарање и општење са мноштвом људи, него и са онима који живе на исти начин као и они. То бива зато што се тиме прекида стални и омиљени разговор са Богом, а сабраност ума, којом се одликује унутарњи и истински монах, разбија на два дела а понекад и на више делова.”
Према манастирском писању већина људи прави једну уобичајену и велику грешку: Људи траже само лепе и угодне ствари и догађаје, који им омогућују да што лакше и са што мање труда живе свој живот.
Када се почне окретати друга страна медаље – са тешкоћама, мукама и страдањима, које су у животу нераздвојне од лепих и угодних ствари – тада они почињу да траже излаз из невоља које су их задесиле. Тада почињу мислити о Богу и полако долазити у храм Божји, да би ту потражили утеху и избављење од својих невоља.

Ове недеље се такође обележава и 135 угодника Божијих, који су се подвизавали у Кијево-печерском манастиру.

Извор: надлану.орг

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...