Пажљиво бирајте речи: Многи греше при њиховој употреби јер имају САСВИМ ДРУГАЧИЈА значења

Речи које су према писању и изговору врло сличне, али по значењу и постанку веома различите, називамо пароними. Садрже исту реч у својој основи, али њихови различити префикси, суфикси и инфикси дају им сасвим другачија значења. Стога, водите рачуна при одабиру речи, јер вам се врло лако може учинити да је нека реч подесна у реченици, а заправо јој ту НИКАКО није место!

језичке недоумице

Новински (односи се на новине, нпр. чланак, текст) – новинарски (односи се на новинаре, нпр. кодекс).

Љубитељ (бити љубитељ нечега, нешто посебно волети, нпр. спорт, уметност…) – љубимац  (бити нечији љубимац, у смислу миљеник).

Предвидети (унапред видети, предсказати) – превидети (занемарити нешто, не узети нешто у обзир).

Мењати (попримити другачији изглед, претворити себе или некога у нешто друго) – заменити (наћи себи или нечему замену тако што ћемо поставити друго лице или ствар уместо нас или нечега. Дакле, не мењати никог већ га заменити нечим другим, привремено – одменити или заувек).

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Споменик (објекат подигнут у част на сећање неке особе или неког догађаја) – споменар (лексикон, албум, дневник, исповедник…)

Белети (постајати бео, нпр. у лицу) –  белити (чинити да нешто постане бело, нпр. бојити белом бојом).

Топлота (спољашња топлота која загрева тела) – топлина (унутрашња топлина, нпр. душевна топлина којом неко биће зрачи).

Не смеју се поистовећивати речи бунити и збуњивати. Погрешно је рећи: то ме буни; треба: то ме збуњује.

knjige zaboravljene reči

Спасилац (Ради на плажи као спасилац)- спаситељ (Он је спаситељ наших душа).

Носач (Он ради као носач пртљага )- носилац  (Он је носилац бројних ордена).

Хумористичан (који садржи хумор, прожет хумором )- хумористички (који се односи на хумор нпр. хумористичка серија).

Размера (однос двеју величина А:Б) – сразмера (пропорција, однос двеју размера А:Б = Б:Ц ).

Земљани (нешто што је направљено, сачињено од земље) – земни (који је ИЗ земље или је остао да заувек припада земљи: земни остаци, земни гас…), земљишни (који се ОДНОСИ на земљу и ближе је описује, нпр. земљишне књиге ), земаљски (који се односи на Земљу као планету и који јој припада).

Едукован (онај који је образован, учен, школован ) – едукативан (нешто или неко ко СЛУЖИ да би неко постао едукован; нешто или неко ко има васпитну или поучну улогу).

Проблемски (нпр. задатак) – проблематичан (човек проблематичног карактера, неко ко има лоше васпитање и нпр. преко и нагло понашање).

Логички (нпр. задатак чији је циљ да се упореби логика тј. размиљање) – логични (нешто што је логичког карактера, створено логиком).

Читко (јасно и прецизно написан, може лепо да се прочита, нпр. рукопис) – читљиво (штиво, текст, књига… који се лако читају, у смислу – није досадно, неразумљиво и напорно за читање).

Прописати (некоме написати упутство, наредбу, савет… чега треба да се придржава, нпр. прописати казну или рецепт за лек)- приписати (“налепити”, додати некоме одређене особине, радње, заслуге…).

Средовечни (бити по годинама старији човек, не бити више млад али још ни стар) – средњовековни (потицати из средњег века).

Ефектно (које проиводи ефекат; задивљујуће, спектакуларно) – ефективно (делотворно, стварно).

Системски (онај који се односи на систем, нпр. системска грешка, нешто што се ради и гради поступно, по неком планираном распореду)- систематичан (бити доследан, плански, придржавати се неког распореда и плана у раду или животу).

Опанак

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...