Проф. Дејан Новаковић о етно кухињи Деспотовца: Некада су ресавски сиреви били у рангу са француским, а ево шта обавезно морате пробати обилазећи град Деспота Стефана

Ресавски крај не само да је богат природним лепотама, већ и изврсним кулинарским ужицима. На тему етно кухиње Деспотовца и целокупне Горње Ресаве разговарали смо са Дејаном Новаковићем, професором куварства Техничке школе у Деспотовцу.

Вишеструко награђиван у својој струци, заједно са својим ученицима, професор Дејан за магазин Опанак открио је која јела не смете пропустити да пробате обилазећи Деспотовац, који од тих специјалитета је за њега највећи кулинарски изазов и на ком месту у Деспотовцу можете добити најбољу понуду ресавске етно кухиње.

Деспотовачки ученици куварства најбољи у припреми етно хране: Златна медаља на међународном такмичењу за тим професора Дејана Новаковића

Фото: Приватна архива

1. Посматрајући кулинарску мапу Србије, која су аутентична јела и пића деспотовачког краја?

– Држим да су аутентична јела овог краја најпре јагњеће печење (због великог броја узгајивача оваца, а што је последица планинског рељефа као и влашког кухињског мелоса који се примењује у ресавском крају), наравно ту је и незаобилазна риба пастрмка, које има у реци Ресави и која је изузетно приступачна у ресторанима Деспотовачког краја. Затим су ту јеловачки сир и кајмак, који су својевремено били бренодови старе Југославије и то у рангу француских сирева. Нагласио бих и сиреве – крављи и овчији, али и мешане који су на менијима многих ресторана у ресавском крају. Никако не смемо заборавити и телетину испод сача са поврћем које доноси посебне тајне укуса. А што се пића тиче, доста се користе ракије од домаћих аутентичних воћки, пошто је ово воћарски крај. То су ракије: дуња, шљива и кајсија. Ми овде имамо и произвођаче који имају аутентична пића.

Ресавска пастрмка на жару: Доживите гурмански ужитак деспотовачког краја

2. Који од тих специјалитета је највећи кулинарски изазов?

– У мојој дугогодишњој пракси показало се да је и за спремање али и дегустацију највећи изазов телетина испод сача са поврћем. За њену припрему треба доста времена и умећа, а при дегустацији се то препознаје у својеврсном лепљењу за прсте и непце.

3. Којим јелом се, обилазећи Деспотовац, гости највише одушеве?

– Спремао сам у многим деспотовачким ресторанима и мој утисак је да најбољи укус оставља ресавска пастрмка, телетина испод сача, као и качамак на ресавско – влашки начин који изазивају одушевљење.

4. Према Вашој препоруци, како би изгледао један савршен доручак/ручак/вечера у ресавском крају? Шта бисте послужили?

– Доручак: ресавско влашки качамак са кајмаком и сиром, и млеком;
Ручак: телетина испод сача са поврћем и јагњеће печење. И наравно, салата по избору у оквиру сезоне, а у зимском периоду обавезан кисели купус.
Вечера: ресавска пастрмка са печеним кромпиром на влашки начин (печено у пепелу).

Ресавско макало: Омиљени намаз Деспотовчана, уз врућу погачу или проју испод црепуље

5. У ком ресторану (кафани) гости у Деспотовцу имају најбољу понуду етно специјалитета?

– Препоручио бих ресторан Шест топола у Деспотовцу, поред Ресаве, на обронцима брда Маћехе и Пасторка, кад се крене према манастиру Манасији. Овде ће гости наћи најбоље јагњеће печење и телетину испод сача са поврћем. А посебну препоруку дајем за свадбарски купус, пасуљ пребранац, мач Деспот Стефан Лазаревић (седам – осам врста меса), као и за Карађорђеву шницлу.

6. Колико је, према Вашем мишљењу, развијена гастрономска култура ресавског краја и како бисте је Ви унапредили?

– Култура се све више развија крећући се према квалитету Западне Европе, а задржавајући аутентичност укуса традиције овог краја. Овај крај је богат људима који живе и раде у иностранству (Шведска, Немачка, Швајцарска, Француска итд.) па са њима долази доста гастрономске културе из ових земаља. Даље унапређење видим у контексту развоја куварске струке, кроз образовање кувара, а што Техничка школа Деспотовац из Деспотовца ради већ 23 године.

Живопис манастира Манасија: Врхунац лепоте српског средњoвековног сликарства

7. Постоје ли неке гастрономске манифестације у Деспотовцу које би туристи могли да посете током године?

Тренутно у Деспотовцу постоји неколико мањих манифестација које се баве гастрономском и етно културом овог краја. Неке од њих су: Етно фестивал Бела црква који се одржава средином јула (погача, влашки качамак и ресавско јагње), више мањих манифестација по принципу Гулашијаде и сл. А, Техничка школа у Деспотовцу има праксу да сваког месеца, од октобра до маја, прави кулинарска такмичења (Пасуљијада, Гулашијада, Проја и сиреви, славски колачи, колачи и торте, купус, јела са роштиља и чорбе…).

Посетите Муд(р)ијаду: Светско првенство у Србији чији је мото “Белим бубрезима против беле куге”

Аутор: К. М. за магазин Опанак

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...