Medvednjak je praistorijsko naselje i jedno od najvećih nalazišta iz perioda neolita. Smatra se prestonicom vinčanske kulture. Nalazi se u ataru sela Grčca, kod Smederevske Palanke. Dobilo je ime po istoimenom potoku. Naselje Medvednjak otkriveno je 1968. godine, kada su izvršena prva zaštitna iskopavanja.
Naseobina na ovom lokalitetu bila je na svom vrhuncu pri kraju mlađeg kamenog doba koje obiluje vrednim arheološkim materijalom. Jedinstvena po svojoj vrednosti i retkosti jeste neobično ukrašena kljova divljeg vepra, stara oko 8 000 godina. Ovaj predmet smatra se prvim džepnim kalendarom na svetu.
Evo kako izgleda:
Mesečastog je oblika. Na njoj se, sa spoljne strane, nalaze četiri proširenja takođe mesečastog oblika, a na unutrašnjoj strani je urezano 28 minijaturnih trouglastih udubljenja. To sve predstavlja ciklus meseca od 28 dana, sa četiri karakteristične mene, i ukazuje na to da je na kljovi najverovatnije predstavljen – lunarni kalendar – kaže prof. dr Milorad Stojić iz Arheološkog instituta SANU.
Lunarni kalendar je veoma dugo u upotrebi, još od paleolita. On se koristi i danas, na primer u praćenju začeća i razvoja deteta i slično, ali nikada i nigde nije nađena tako eksplicitna predstava kao što je slučaj sa predmetom iz Smederevske Palanke – kaže prof. dr Stojić.
Zbog čega je ovaj lokalitet još značajan?
On smatra da pronalazak ovog koštanog kalendara otvara mnogo novih pitanja, o neolitskoj civilizaciji u Pomoravlju, o tome da li su ljudi 6.000 godina pre nove ere pomoću lunarnog kalendara pratili prirodne cikluse setve i žetve, ili su planirali porodicu i pratili trudnoću.
Otkriće iz Medvednjaka je nesumnjivo jedno od najvećih iz neolitskog perioda, ne samo zbog kljove – kalendara. Na ovom lokalitetu je nađeno više kultno – umetničkih predmeta od kamena i kosti nego na bilo kom drugom neolitskom nalazištu na svetu.
Novosti