Медведњак је праисторијско насеље и једно од највећих налазишта из периода неолита. Сматра се престоницом винчанске културе. Налази се у атару села Грчца, код Смедеревске Паланке. Добило је име по истоименом потоку. Насеље Медведњак откривено је 1968. године, када су извршена прва заштитна ископавања.

Насеобина на овом локалитету била је на свом врхунцу при крају млађег каменог доба које обилује вредним археолошким материјалом. Јединствена по својој вредности и реткости јесте необично украшена кљова дивљег вепра, стара око 8 000 година. Овај предмет сматра се првим џепним календаром на свету.
Ево како изгледа:
Месечастог је облика. На њој се, са спољне стране, налазе четири проширења такође месечастог облика, а на унутрашњој страни је урезано 28 минијатурних троугластих удубљења. То све представља циклус месеца од 28 дана, са четири карактеристичне мене, и указује на то да је на кљови највероватније представљен – лунарни календар – каже проф. др Милорад Стојић из Археолошког института САНУ.

Лунарни календар је веома дуго у употреби, још од палеолита. Он се користи и данас, на пример у праћењу зачећа и развоја детета и слично, али никада и нигде није нађена тако експлицитна представа као што је случај са предметом из Смедеревске Паланке – каже проф. др Стојић.
Због чега је овај локалитет још значајан?
Он сматра да проналазак овог коштаног календара отвара много нових питања, о неолитској цивилизацији у Поморављу, о томе да ли су људи 6.000 година пре нове ере помоћу лунарног календара пратили природне циклусе сетве и жетве, или су планирали породицу и пратили трудноћу.
Otkriće iz Medvednjaka je nesumnjivo jedno od najvećih iz neolitskog perioda, ne samo zbog kljove – kalendara. Na ovom lokalitetu je nađeno više kultno – umetničkih predmeta od kamena i kosti nego na bilo kom drugom neolitskom nalazištu na svetu.
Новости