O slavnoj pogibiji Stevana Sinđelića svi znamo, međutim, kroz istoriju malo se pričalo o njegovom nasledniku knezu Milosavu Zdravkoviću Resavcu.
Milosav Zdravković rođen je u resavskom selu Brestovo. Učestvovao je i u Prvom i u Drugom srpskom ustanku, gde je pokazao veliku hrabrost i požrtvovanost. Jedan je od preživelih učesnika boja na Čegru, a nakon pogibije Stevana Sinđelića postao je resavski starešina-vojvoda, a od 1815. i knez ćuprijske nahije.
Miloš Savčić najbogatiji čovek u Evropi svog vremena i prvi čovek Beograda potekao je iz Svilajnca
Iako je neko vreme bio “desna ruka” kneza Miloša Obrenovića i član Državnog saveta Kneževine Srbije, Resavac je učestvovao u gotovo svim pobunama protiv kneza, a u isto vreme radeći za njega, zbog čega je i izgubio poverenje kneza.
Posle 18 godina Resavac je premeštan u Ćupriju, pa Kragujevac i Beograd.
Resavcu se pripisuje zasluga za veliki napredak Resave i Svilajnca krajem 19. veka. Za vreme njegove vladavine 1825. godine u Svilajncu je osnovan Magistrat – okružni sud za celu ćuprijsku nahiju, a zatim i bolnica. Trgovina i zanatstvo je bilo u naglom porastu, a stanovnici iz raznih, još neoslobođenih krajeva Srbije hrlili su u Resavu, kako bi započeli život ispočetka.
Međutim, i pored svih pogodnosti koje je narod imao, Resavac je bio daleko od omiljene ličnosti u selima Resave i Ćuprijskoj nahiji.
Običan narod smatrao ga je za okrutnog čoveka i zulumćara, čiji zulum nije mogao da se izdrži, te su mnogi zbog toga odlazili u hajduke.
Iako pod stalnim pretnjama da “ako li se koji makne u Kragujevac Gospodaru na tužbu, glavu ću mu odseći”, zbog velikog kuluka koji im je nametnuo seoski kmetovi su tražili od knjaza zaštitu naroda “zarad velikog kuluka što naši očevi, dedovi i pradedovi nisu zapamtili…”
Neretko su podanici Resavca ubijali i pljačkali sirotinju koja je morala da plaća dažbine kao za vreme Turaka: devet vrsta poreza u novcu i šest poreza u zemaljskim proizvodima, plus carinski i prevozni, varoški i opštinski kuluk.
Po ugledu na Resavca, i starešine sreza resavskog su dodatno pljačkale narod, a u Magistratu okružnog suda u Svilajncu “sudi se samo po mitu”.
Crkva Svetog Nikole u Svilajncu jedan od najstarijih spomenika kulture izgrađen u oslobođenoj Srbiji
Feliks Kanic u svojoj knjizi “Srbija” beleži “da je Milosav pri naplaćivanju poreza u srezu nagomilao takvo imanje da je postao gotovo isto kao i knez Miloš”.
Resavac je posedovao velika imanja, livade, pašnjake, šume, vodenice, dućane i mnogo zlatnika i novca.
Umro je i sahranjen 1854. godine u porti crkve Sveti Nikola u Svilajncu.
Milosav Zdravković Resavac svrstan je među znamenite Srbe, a njegov lik i delo potpuno je osvetljeno u monografiji profesorke Desanke Stamatović, takođe, poreklom iz Svilajnca.
Ostala je legenda kako je Resavac, kada se rodio prvi Milošev sin, na povojnicu poslao kolevku od čistog srebra.
Danas u Brestovu, rodnom selu Milosava Zdravkovića Resavca, ne živi nijedna familija sa ovim prezimenom. Ni najstariji ljudi ne sećaju se da su njihovi preci nekada pričali o slavnom meštaninu, ni o mestu gde je bila kuća Zdravkovića.
OPANAK/NOVOSTI