Славимо светог Алимпија Столпника: Живео је 120 година, а овај обичај данас НЕ СМЕТЕ ПРЕКРШИТИ

Значајан број српских породица данас слави крсну славу светог Алимпија Столпника. Светац се обележава 26. новембра по старом календару или 9. децембра по новом.

Алимпије Столпник рођен је око 522. године у Адријанопољу у малоазијској области Пафлагонији. Служио је као ђакон у цркви у Андријанопољу код епископа Теодора, који га је прихватио након очеве смрти.

Иако је био вољен од свих, увек је тежио усамљеничком начину живота. Жеља за таквим начином живота је преовладала, повукао се на једно грчко гробље од којег су људи бежали због веровања у демонска привиђења. Ту се настанио на једном стубу (столпу), претходно уклонивши паганске симболе и поставивши крст. На стубу је на хладноћи и врућини, у посту и молитви, провео већи део живота (према хришћанском предању око 53 године). Због тога је назван столпником и остао је доследан упркос искушењима и подсмеху људи. Најзад, после неког времена, људи су почели да га поштују и да му долазе ради утехе, поуке и исцелитељских моћи у које се веровало. Поред његовог стуба најпре је подигнута црква посвећена великомученици Ефимији, која му се наводно јавила у сну, а потом су подигнута и два манастира, један мушки и један женски. У женском манастиру живеле су Алимпијеве мајка и сестра Марија, а он је са свог стуба, примером и речима, указивао људима пут ка спасењу.

Pročitajte i  Да ли верујете у „знакове на путу“? Која су то знамења која су поштовали наши стари: шта је лош а шта добар знак?

Четрнаест година пред смрт, Алимпију су оболеле ноге, тако да више није могао да стоји. По предању, Алимпије је живео 120 година и преминуо је 640. године у времевизантијског цара Ираклија (610-641). Његове свете мошти налазе се у манастиру на Светој Гори.

 

Ово је песма посвећена светитељу Алимпију Столпнику

Одвезан од страсти, одвезан од света,

Од житејских брига и од страсног гњета,

Сав предан молитви и богомислију –

То донесе славу светом Алимпију.

На столп висок, висок, он себе уздиже,

Тек даље од земље – Богу ближе, ближе!

Сав предан молитви и богомислију –

То донесе славу светом Алимпију.

Нек громови грме, погодити неће,

Громовима Господ управља и креће.

Сав предан молитви и богомислију –

То донесе славу светом Алимпију.

Молитвом просија као сунце јасно

И име му оста кроз векове гласно.

Мисао о Богу створи бесмртника,

Алимпија дивног, Божјег угодника.

На небу се сада столп велики сија,

То је светла душа светог Алимпија

И сада молитви сав је предан за нас

Алимпије столпник – и јуче и данас.

Од њега се и сад зли духови крију,

А ми радујемо – светом Алимпију.

Свети Алимпије један је од три велика столпника, поред Симеона и Данила Столпника. На икони се представља у аскетском, пустињачком оделу како седи на свом столпу.

Pročitajte i  Са манастирске трпезе: Посне макароне са туњевином готове за десетак минута

Заштитник је стоке, па се зато на његов дан не упреже стока. Стога, на дан Светог Алимпија никако се не сме наћи месо те врсте, телетина, јунетина, кравље месо. По предању, он је прегазио кугу и од тада се она не јавља.

ОПАНАК

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...