Боље да не славите славу, него да славите у кафани! Свештеник упутио оштру поруку ТО НЕ ПРИЛИЧИ ПРАВОСЛАВНОЈ ВЕРИ!

Верници треба да прославе како Светог Николу, тако и све остале славе на најједноставнији начин, у дому, у кругу породице и са најближим пријатељима и рођацима, а не у ресторанима са музиком, јер то не приличи православној вери, поручио је протојереј-ставрофор Љубивоје Радовић.

– То је породични празник који се прославља у кругу породице и са најближим пријатељима и прослављању славе није место у ресторанима, кафанама, није место уз музику, него једноставно да славимо како приличи православном вернику. Треба прославити без претеривања, јер смисао славе и није у претеривању у јелу и пићу, него у духовном расположењу, пре свега у доласку у цркву да се ту помолимо Богу, а онда да ту молитвену атмосферу пренесемо у своју домаћу или малу цркву – рекао је Радовић за РТС на Никољдан, једне од највећих српских слава.

Pročitajte i  Из књиге "Болести душе" Николаја Пестова: Питања која ће вам открити да ли је ваше психичко здравље нарушено

Он је додао да огроман број наших православних хришћана слави славу, али не зна ништа о светитељу кога прославља. Указао је да су некада домаћини дворили славу, гости су седели и били на обеду, а домаћин је стајао и није желео да седне, поштујући светитеља кога прославља и поштујући госте које је призвао у свој дом.

Pročitajte i  Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

– А ми хоћемо да ту атмосферу пренесемо у кафану, то једно с другим не иде. Боље је да човек не слави него да слави наопако, да слави онако како не приличи православној вери и православним хришћанима – истакао је Радовић.

Он саветује и да због пандемије у што мањем броју треба да се окупљамо како бисмо заштитили себе од других и друге од себе. Наводи и да су се многи обичаји у нашем народу мењали, прекидали и обнављали, а једино је слава остала увек.

Pročitajte i  Празник Цвети: Дан када је Христос у Јерусалим дојахао баш на магарцу је чин иза кога се крије врло битна симболика

– Славили су наши преци у рововима, у највећим оскудицама, страдањима и патњама. Било на који начин, али никако нису дозволили да се прекине слављење крсне славе – закључио је Радовић.

Курир.рс

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...