Србима у част, Русима за понос! Чајковски је свој налепши марш компоновао у СЛАВУ НАШЕ ВОЈСКЕ и имао је добар разлог за то

Словенски марш или Српско-руски марш у Бе-молу, опус 31. је инспирисан догађајма из Српско-турског рата 1876. године. У том рату, велики број руских добровољаца се борио на страни Срба!

Све је почело са тим када је Николај Рубинштајн, близак пријатељ Чајковског, замолио славног композитора да напише дело које би се извело на добротворном концерту за руске рањенике из овог рата. И понет овом молбом патриоте Чајковски пише једно од својих најлепших композиција.У њему композитор описује патњу Срба под турском окупацијом, злочине на Балкану, српску молбу за помоћ, као и марш руских добровољаца у помоћ Србима.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Kако би што боље упознао Србе и српску традицију, Чајковски је почео да слуша народну српску музику,а чак три песме су послужиле као директна инспирација –  “Сунце јарко, не сијаш једнако“, “Праг је ово милог Срба“ и “Јер пушчани прах“ које је пронашао у збирци Kорнелија Станковића “Српске народне мелодије“, штампаној у Бечу 1862. године.На крају, славном композитору се дело толико допало да је сам дириговао на премијерном концерту у Моркви. Публици се марш много свидео. Иако је назив касније промењен у Словенски марш, оригинални назив дела је био Српско-руски марш.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Дневно.рс

Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Почнимо са чињеницом да је јело под називом „риба...

Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Ово луксузно јело које је у понуди најелитнијих ресторана...

Марикин колач са јабукама: Рецепт са Палића стар преко 100 година

Лагана и укусна посластица коју је госпођа Марика пронашла...

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...