Случај ове баке растужио је целу Србију: Нико од шесторо деце не жели да је одведе из болнице. Оставили је саму, слепу и непокретну

Случај осамдесетседмогодишње баке из планинског села Првонек које се налази недалеко од Врањске Бање гануо је и растужио целу Србију. Слепа и непокретна старица, мајка шесторо деце је због проблема са повишеним крвним притиском примљена на Интерно одељење Опште болнице у Врању 18. октобра.

Када је дошло време да старица изађе из болнице, нико од њене деце се није појавио и поред позива који су им упућени. Старицу није имао ко да преузме па се у решавање проблема укључио Град Врање са Центром за социјални рад и социјалним службама ЗЦ. Како Курир незванично сазнаје, старица је и даље на Интерном одељењу, у тешком стању, слепа непокретна са декубитусом по телу.

Бака је неутешна стално плаче, свесна ситуације у којој се налази. Деца се једноставно не појављују ”, каже добро обавештен извор Курира. Према речима надлежних старици је потребна туђа нега и помоћ, јер због свог стања мора бити под надзором.

Доктор Саша Ђорђевић, управник Опште болнице у Врању каже да је све више оваквих случајева у којима старе и немоћне родитеље не збрињавају деца.

“Надамо се да ће бака добити смештај у Старачком дому у Сурдулици. Код ње се ради о кардиоваскуларном обољењу. Бака је лечена на Интерном одељењу Опште болнице. Она је санирана максимално са интернистичке стране и оно што је битно да кажем као управник болнице јесте да ми пацијенте не препуштамо случају наравно буду хоспитализовани и даље код нас. Из свог искуства могу рећи да сам држао пацијента два и по месеца на одељењу. Нећемо пустити људе напоље без крова над главом. У таквим случајевима обавестимо све надлежне институције породицу родбину и у сарадњи са социјалним службама при болници покушавамо да овакве људе сместимо у одговарајућу установу”, каже доктор Ђорђевић и додаје да је проблем у томе што деца не желе да се старају о старим о болесним родитељима.

За немоћну баку, како Курир незванично сазнаје, интересује се само једна од снаја. Њу је ганула читава ситуација, али нажалост, не може да се стара о свекрви.

“Једна од бакиних снаја није у могућности да на било који начин брине о свекрви због породичних проблема које има. Врло је потресена због целе ситуације зове стално и плаче желећи да помогне иако није у могућности”, каже добро обавештен извор Курира.

Центар за социјални рад је контактирао с децом остављене старице и оно што је битно јесте да нико од њих није исказао интересовање да се непосредно брине о мајци, али су хтели да сносе одређене трошкове смештаја у одговарајућу установу.

Надлежни у ЗЦ Врање напомињу да случај није усамљен и да такви проблеми настају због тога што деца не желе да се старају о старим и болесним родитељима, па се, нажалост, дешава да и последње дане такви пацијенти проведу у болници и живот заврше у болничким условима.

С друге стране, надлежни задужени за социјална питања и локалну управу тврде да Град неће дозволити да бака над чијом се судбином сажалила цела Србија заврши на улици.

– Најтеже је што је бака неутешна, стално плаче, свесна ситуације у којој се налази. Деца се једноставно не појављују – каже добро обавештен извор Курира.

Град неће дозволити да бака заврши на улици

Данијела Милосављевић, градска већница задужена за социјална питања и локалну управу, истиче да слепа и непокретна бака неће остати у болници нити бити на улици, јер ће до завршетка процедуре око смештаја у Дому за старе у Сурдулици, бити смештена у Прихватилиште за стара и одрасла лица у Врању.

“Бака није била у систему социјалне заштите. Од тренутка када је она смештена у болницу где ју је сместио један од синова и када је лечење приведено крају просто син се није појавио да преузме мајку из болнице. У том тренутку је и болница обавестила Центар за социјални рад. Оно што је Центар у почетку имао од информација да бака има шесторо деце, али је морао да ступи у контакт са свом децом, јер је можда неко заинтересован да преузме старог родитеља и да брине о њему. Центар је контактирао децу и оно што је битно нико од њих није исказао интересовање да се непосредно брине о њој, али су хтели да сносе одређене трошкове око бакиног смештаја у одговарајућу установу. Како се деца нису договорила око преузимања баке из болнице Центар је принуђен да преузме одговорност око старице. Бака ће бити привремено у Прихватилишту за стара и одрасла лица у Врању”, објашњава већница.

Она подсећа да према Закону о социјалној заштити када деца не желе да се старају о свом родитељу изнад 65 година да је Центар у обавези да покрене кривични поступак према свој деци. Милосављевић додаје и то да деца некад и нису у могућности да се старају о својим родитељима.

“Не осуђујем такву децу која просто не могу из много разлога да брину о старим родитељима, зато постоје старачки домови и друге установе социјалне заштите, али конкретно овде сматрам да је требало да преузму своју мајку из болнице и да се онда на неки начин реши тај проблем”, истиче Милосављевић.

Читаоце приче о овој баки разбеснела је чињеница да, иако је отхранила и на пут извела своје шесторо деце, баш нико од њих нема услове да се о њој брине. Пре ће бити, сложни су многи, да су у питању само изговори. Но, како радимо другима, тако ће нам и бити, каже српска пословица.

Извор: Курир, Опанак

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...