Старински рецепт за сок од зове спречава чак 8 болести: Преукусан и пун витамина

Потребно: 20 цветова зове; 1 литар воде; 800 г шећера, сок од 1 лимуна.

Припрема: У 1 литру хладне воде потопити 20 цветова свеже зове. Нека стоји на хладноме месту, али не у фрижидеру, 24 сата. Процедити, додати 800 грама шећера и сок од 1 лимуна и оставити да одстоји још 24 сата. Повремено промешати, да се шећер растопи. Процедити кроз дуплу газу и сипати у боце.

Овај сок се пије разређен са водом, а можете користити и минералну газирану воду за припрему сока.

Мај је време за цветање зове. Берба ових цветова се врши по сувом и лепом времену и у време пуног цветања зове. Веома је битно да нађете процветало дрво зове које је удаљено од улице или неког вида загађења. Цвет по цвет берите и стављајте у кесу како би се сачувала њихова чистоћа и свежина.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Сируп од зове је традиционалан напитак наших предака. Осим што се од мешавине сирупа и воде добија укусан сок од зове, он је уз то и лековит, пише алтернатива-за-вас.цом

Цветови зове изузетно су богати глукозом, танинима, флавоноидима, каротенима, рутином и витамином Ц. Бобице зове садрже алкалоиде, каротене, танине, органске киселине и витамине А, Б и Ц.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке
Сок од зове
Сок од зове

Претпоставља се да су флавоноиди које садржи зова одговорни за већину њених лековитих својстава. Флавоноиди су моћни антиоксиданси који штите наше тело од оштећења. Због тога се зова користи у лечењу дегенеративних болести и као превенција карцинома.

Велики је савезник у спречавању грипе и прехладе јер јача имунитет. Осим тога, зова има антивирусно и антимикробно деловање.

Ако осећате да ћете добити грипу, попијте чај од осушених цветова зове или једноставно пијте домаћи сок од зове. Ова биљка је корисна код астме и упале дисајних путева, јер олакшава дисање и помаже код искашљавања.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

У пролеће цвет зове можете користити као средство против поленских алергија. Она има и детоксикацијско деловање јер поспешује излучивање токсина из лимфних жлезда.

Ова биљка може помочи код акни, чирева, коњунктивитиса и кожног осипа. Осим као лаксатив, делује и као диуретик те доприноси здрављу бубрега. Kористи се у стањима где је потребно јаче знојење.

Због тих својих лаксативних, диуретичких и детоксикацијских својстава одлична је као помоћ у мршављењу.

Стил

Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Почнимо са чињеницом да је јело под називом „риба...

Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Ово луксузно јело које је у понуди најелитнијих ресторана...

Марикин колач са јабукама: Рецепт са Палића стар преко 100 година

Лагана и укусна посластица коју је госпођа Марика пронашла...

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...