Српски професор, један од 100 највећих умова математике: Пише и ради у подруму, а годишње објави до 40 радова које цитирају широм света

Професор у пензији Стојан Раденовић пре две године доспео је на листу 100 најутицајнијих научних умова у области математике.
Годишње објави 30 до 40 радова из математике и један је од наутицајнијих и најцитиранијих истраживача у свету.

Само током ове године цитиран је 464 пута, а његове радове највише користе истраживачи из Америке, Ирана, Турске и Кине, преносе медији.

Необичности овог великог ума и генија из Србије доприносе и услови рада на које се, како каже, не жали.

Српски професор, један од 100 највећих умова математике

Како би се осамио и могао у миру и тишини да ради, Раденовић је преуредио подрумске просторије зграде у којој живи.

Не жали се на услове, чак каже да су математичари, али и научници уопште, људи посебног кова и да је њихов рад базиран на ентузијазму, а не на материјалном.

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?

„Није чудо што математика иде испред осталих научних области, јер за математику није потребан никакв трошак, само папир, оловка и интернет. Физичари, хемичари, биолози, природне науке они треба да мере, скупе су им материје”, наглашава Раденовић за Танјуг.

За математику каже да је као уметност – вајарство, музика, да захтева посвећеност и љубав и да у науци нема новца.

„Шта значи бавити се математиком, да се приближавам правди и истини, а никако не могу да је додирнем. Заправо да будем у близини правде и истине. Када то осећате ништа вам више није важно, довољно вам је да задовољите основне потребе – платите станарину, да вас не туже. То је драж бављења математиком”, наглашава он.

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Да би био добар научник, како каже, мораш да будеш и добар човек, а за лоше људе тврди да не могу да остваре никакве резултате у науци. Додаје да таквих данас има у академској заједници:

„Доброта је срж за рад у математици, а завидност и мржња вас удаљавају од резултата. Зато лоши људи не могу да направе добар резултат“, закључио је Раденовић у интервјуу за Оригинал.

Прошле године професору Раденовићу на листу најбољих умова коју сваке године објављује компанија „Томсон Ројтерс”, а која је задужена за формирање СЦИ листе која рангира најбоље научне часописе из целог света, придружио се и професор Зоран Каделбург.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Резултати Раденовића и Каделбурга допринели су да Универзитет у Београду има одличан пласман на Шангајској листи и да је и ове године задржао позицију од 201. до 300. места.

Раденовић за Танјуг скромно каже да му је ипак највећи успех када види да има утицај на млађе истраживаче и да се љубав према математици и истраживачком раду шири у Србији.

То потврђује и рангирање по областима на Шангајској листи. У области математике на тој престижној светској листи, осим Универзитета у Београду, нашли су се и универзитети у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу.

Извор: Недељник, РТС

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...