Стогодишњица смрти Гаврила Принципа: Теза да је умро од туберкулозе само је још једна у низу лажних информација

Пре тачно једног века на данашњи дан 28. априла 1918. године умро је Гаврило Принцип, српски херој и револуционар, члан Младе Босне који је на Видовдан 1914. године у Сарајеву извршио атентат на аустријског надвојводу Франца Фердинанда и његову супругу Софију. Атентат у Сарајеву послужио је као повод за избијање Првог светског рата.
princip Gavrilo
Након почињеног атентата, Гаврило Принцип је осуђен на 20 година робије, пошто је био сувише млад за смртну казну (рођен је 25. јула 1894. у селу Обљај, дакле имао је непуних 20 година). Најпре је казну служио у Сарајеву, а затим и у чешком Терезину, где је и умро. Последње године свог живота Гаврило Принцип провео је у најгорим могућим мукама.

Гаврило Принцип у затвору. Фото: Википедија

Бачен је у мрачну и хладну тамницу казамата Терезин који се налази између Прага и Дрездена. Био је одвојен од осталих. Није имао никаквог додира са било којим другим логорашима. Имао је посебан улаз у своју ћелију. Оковали су га, изгладњивали, забадали му ексере у тело, пустили пацове да га гризу… Постоје и тврдње да су му везали руке за зид, а на крају му их и одсекли. Наводи се да су за нашег хероја имали посебно буре које је било пуно огромних ексера и бодљи. Били су закуцани са унутрашње стране. Прича се да би убацили Гаврила унутра и котрљали га до изнемоглости.
Ћелија Гаврила Принципа

Ово зверско и нељудско мучење довело је Гаврила до тога да спадне само на 30 килограма и да, наводно, умре од “туберкулозе”, а не од мучења које је трпео. На зиду ћелије у Терезину Принцип је написао: „Наше ће сене лутати по Бечу, ходати по двору, плашити господу…“.
У знак сећања на ноћ уочи атентата када су се видовдански хероји заклели на гробу „младобосанца“ Богдана Жерајића да ће они остварити његово започето дело, Гаврило је урезао стихове на затворској лименој порцији: „Тромо се време вуче, и ничег новог нема, данас све као јуче, сутра се исто спрема. Право је рекао Жерајић, тај српски соко сиви – Ко хоће да живи нек мре, ко хоће да мре нек живи“.
Окови Гаврила Принципа

У унутрашњости ћелије смештене у тврђави Терезин, данас само у зид уграђени окови за које је Гаврило Принцип био свезан, сведоче о његовој мученичкој смрти. На зиду испред ћелије уграђена је скромна плоча са именом затвореника, главног актера сарајевског атентата, који је послужио владајућој монархији да ултиматумом Србији започне један од најкрвавијих ратова у светској историји.
Млади револуционар је сахрањен ноћу у необележеном гробу на месном католичком гробљу. Сахранила су га четворица аустроугарских војника, који су дали завет да ће ћутати о томе где је гроб. Међутим, један од њих, Чех Франтишек Лебл је после рата ставио чешку заставу на гроб. Посмртни остаци „видовданских јунака“ након Првог светског рата, 7. јула 1920. године пренесени су и сахрањени у заједничкој гробници у Сарајеву. Тек 1939. године њихове кости биле коначно положене у капели „Видовданских хероја“ на православном гробљу, на Кошеву, где се и данас налазе.
Споменик видовданским јунацима у Сарајеву

Ауто, Гаврилов пиштољ и окрвављена униформа Франца Фердинанда налазе се у Војноисторијском музеју у Бечу. Метак који је убио Фердинанда изложен је у чешком граду Конопиште.
Аутомобил Франца Фердинанда

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...

5 феномелних торти без јаја и млека: Богате и укусне. И за посне и за мрсне дане

Шарена торта500 грама шећера 500 грама млевених ораха 1 - 2...