Monday, April 28, 2025
NaslovnaNaslovnaSvetinje srpske prestonice: Saborna crkva, Ružica - najstarija crkva grada i Sveti...

Svetinje srpske prestonice: Saborna crkva, Ružica – najstarija crkva grada i Sveti Marko

Osim Hrama Svetog Save, glavni grad Srbije poseduje brojne crkve koje zaslužuju da budu posećene, a sledi najuži izbor onih bez kojih poseta Beogradu ne bi trebalo da se okonča.

Saborna crkva

Saborna crkva Svetog Arhangela Mihaila u Beogradu

Crkva Svetog arhangela Mihaila jedna je od najvećih crkvenih objekata koji su podignuti u kneževini Srbiji (1815-1882) i jedna od najstarijih crkava u Beogradu. Podignuta je preko puta zgrade Patrijaršije i nacionalni je simbol osamostaljivanja i oslobađanja od turskog ropstva.
Pravougaona, izdužena osnova dopunjena je zvonikom na zapadu i polukružnom oltarskom apsidom na istoku. Zidana je opekom sa krečnim malterom, a među arhitektonskim elementima raspoznaju se rešenja kasnog baroka i klasicizma.
Ikone najreprezentativnijeg klasicističkog ikonostasa u Srbiji i većinu kompozicija na svodovima i zidovima izveo je jedan od najznačajnijih domaćih slikara 19. veka, Dimitrije Avramović. Posebno je vredna pažnje riznica u kojoj se čuvaju zlatarska ostvarenja, krstovi, odežde i ikone. U crkvi se nalaze i grobovi Miloša i Mihaila Obrenovića, reformatora srpskog jezika Vuka Stefanovića Karadžića i prosvetitelja Dositeja Obradovića.
Za sabornu crkvu se vezuje anegdota iz perioda livenja zvona. Beogradski vezir Husein-paša pripretio je vojvodi Petru Cukiću zaduženom za postavljanje zvona smrću, ukoliko izvrši započeto. Vojvoda je odgovorio: „Znam da ću poginuti od turske ruke ako zvono podignem ili od ruke svoga gospodara ako isto ne učinim“. Izabrao je prvu opciju…

Crkva Svetog Marka

Crkva Svetog Marka, Foto; Marko Đukić

Jedna od najlepših crkava prestonice izgrađena je na Tašmajdanu u srpsko-vizantijskom arhitektonskom stilu. Zdanje je nastalo prema projektu Petra i Branka Krstića u periodu od 1931. do 1940. Kuriozitet je da u momentu podizanja, na teritoriji Jugoslavije nije postojala veća pravoslavna crkva.
Patron crkve je apostol i jevanđelist Marko, koji je i predstavljen u mozaiku iznad glavnog ulaza od strane slikara Veljka Stanojevića (1962).
Arhitektonsko rešenje i fasada izrađeni su po uzoru na veliku srpsku svetinju Gračanicu. Crkva ima osnovu dvostruko upisanog krsta, petostranu oltarsku apsidu, pet kupola i zvonik. Za fasadu su korišćene dve vrste kamena: svetli peščar i crveni kamen iz okoline Paraćina.
Za mermerni ikonostas zaslužan je arhitekta Zoran Petrović (1991-1992), a crkva poseduje i jednu od najreprezentativnijih zbirki ikona iz 18. i 19. veka. U njoj se čuvaju i mošti cara Dušana, kralja Aleksandra Obrenovića i kraljice Drage Mašin.
Crkva Svetog Marka se smatra, posle Hrama Svetog Save, najmonumentalnijom građevinom poznog perioda nacionalnog stila.

 Bogorodičina crkva Ružica

Bogorodičina crkva Ružica na Kalemegdanu, foto: Marko Đukić

Iako nema pouzdanih detalja o tačnom datumu niti ko je učestvovao u izgradnji, Ružica se smatra najstarijom crkvom Beograda. Podignuta je na Kalemegdanskoj tvrđavi na mestu stare crkve istog imena iz doba despota Stefana Lazarevića (1377-1427), koju su porušili Turci pri osvajanju Beograda. Sadašnja građevina je u 18. veku bila magacin za barut, a od 19. veka vojna crkva.
Prema narodnom predanju pobožne sestre Ružica, Marica i Cveta podigle su svaka po zadužbinu u Beogradu i nadenule im svoja imena. Na osnovu drugog izvora, naziv Ružica potiče od paganskog praznika Rozalije za vreme koga su se učesnici u svetkovini posipali laticama ruža.
Budući u prošlosti vojno svetilište, crkva poseduje polijeleje (luster nalik na svećnjak) izrađene od trofejnog oružja iz Prvog svetskog rata. Pred ulazom su dve statue izlivene od topovskih čaura: ratnik iz vremena cara Dušana i pešadinac iz Balkanskih ratova.
Živopis u crkvi izveo je 1938. ruski slikar Andrej Vasiljevič Bicenko. Osim svetitelja, na zidovima su predstavljeni i vladari: ruski car Nikolaj II i kraljevi Petar i Aleksandar Karađorđević.
Nadomak crkve nalazi se i Kapela Svete Petke podignuta 1937. po projektu Momira Korunovića, na mestu čudotvornog izvora, a u čast premeštanja svetiteljkinih moštiju u Beograd.

Izvor: Beograd za ljubitelje umetnosti, tekst: Katarina Hadži-Minić

RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments