Трикови за савршен роштиљ: Да угођај у природи буде комплетан

Предности роштиља и пикника су бројне, али није лако испећи и направити месо на жару које ће бити мекано и сочно, а и добро зачињено… Ево савета како да то постигнете:

Припрема меса – постоје две школе. Они који зачињавају и соле пре печења и они који мажу месо док је на роштиљу, али соле и бибере тек када их изваде на тањир. Пилетина, ћуретина, свињетина, затим пљескавице и ћевапчићи бољи су ако се пре зачине. Говедина и телетина много су мекши уколико се соле након печења, када их треба још мало потпарити (било поклопцем или алу-фолијом), пустити на топлом барем десетак минута да омекшају.

Од америчког начина печења на роштиљу који плива у умаку вреди преузети зачињавање маринадом: Насецкати и измешати 2 чена белог лука, љуту папричицу, гранчицу рузмарина, лист ловора, сок од пола лимуна, кашичицу смеђег шећера, соли, бибера и 1 дл маслиновог уља. С тим добро истрљати месо, остатком га прелити, поклопити и држати неколико сати (чак и цео дан) пре него се стави на роштиљ. Ову маринаду (којој се може додати још неки зачин, зависно од укуса) најбоље је користити код припреме пилетине.

Најчешћа грешка печења на жару је у првом реду – препечено месо, које је онда тврдо, суво и безукусно. То не значи да када разрежемо месо на тањиру треба да шикља крв. Месо мора да буде суво и ружичасто у средини! Е, управо у овим битним нијансама види се мајсторство оног који пече на жару – да зна да направи праву јачину и количину жара, да зна да постави месо на роштиљ, да га не мучи превише набадањем, стискањем и окретањем и да зна када га треба склонити с ватре.

Решетке од роштиља претходно науљите, а ево и шта све можете да спремите за врло кратко време, а да притом буде укусно, сласно и масно.

Ћевапи – С њима никада нећете погрешити јер не постоји особа која их не воли. Укусни су, брзо се спремају и фантастични су са свим могућим прилозима, али и без њих у тренутку када се диме у претходно угрејаној лепињи. Њих није потребно зачињавати јер је све то претходно урађено у месари. Све што треба је да их одмах по вађењу из амбалаже баците на роштиљ. Одличан савезник укусних ћевапчића су велике количине лука, које су тога дана посебно дозвољење и чак пожељне, јер је управо у томе чар дивљег роштиљања и опуштеног дружења. Битно је само да их печете док не порумене, а како бисте били сигурни да су готови, после десетак минута пробушите један ћевап да проверите да ли су печени.

Бело месо – Спрема се врло брзо и једноставно, баш попут ћевапа. У месари можете тражити већ зачињене филете или оне који то нису. Уколико узмете ове друге, неће вам бити потребно ни много времена, а ни филозофије да то урадите.
Бело месо можете зачинити додацима за јела или сољу, а за оне који воле нешто пикантније могу се одлучити и на кари који ће пилетини дати јачи укус. Пилетину пеците док не добије златнасту боју, у просеку неких десетак минута, у зависности од јачине ватре.

Кобасице – Љубитељи ове масне посластице су углавном мушкарци. Међутим, ни жене не остаје имуне на овај специјалиитет, нарочито уколико се припреми на роштиљској ватри. Јер нема ништа лепше од кобасице са роштиља. У месари бирајте црвене, благе или пикантне, у зависности од укуса. Кобасице су зачињење и претходно припремљење у месари, па за њихово печење није потребно много труда. Ставите их на роштиљ и пеците десет до петнаест минута, окрећући их повремено како би их ватра захватила са свих страна и пазите да не прегоре.

Поврће – Поврће на жару је одличан додатак месу и на решетке роштиља можете бацити шта вам душа иште. Најбоље се припремају тиквице, патлиџан, црвене паприке и шампињони. Потребно је само да опрано и танко исечено воће (шампињоне и паприке стављајте целе или сечене на пола) зачините са мало бибера, соли или зачина и да баците на тиху ватру како не би изгорело. Можете купити штапиће на које ћете набости микс разноврснијег поврћа. Врло брзо се припрема, а када поврће поприми румену боју, време је да га склањате с ватре. Пре роштиљања обавезно науљите роштиљ како се поврће не би залепило за њега. Поврће окрећите повремено и након пет до седам минута можете га уклонити са ватре и почастити ваша непца.

Stil/Kurir

Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Почнимо са чињеницом да је јело под називом „риба...

Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Ово луксузно јело које је у понуди најелитнијих ресторана...

Марикин колач са јабукама: Рецепт са Палића стар преко 100 година

Лагана и укусна посластица коју је госпођа Марика пронашла...

Радост за жене: Пролећно цвеће које ће вам улепшати башту и терасу

Једна од главних ствари којој се жене највише радују...