Мирко Ђуровић из црногорског Института за биологију мора каже да око 30 врста морских паса живи у Јадранском мору.
Морски пси који живе у Јадрану су безопасни, а према речима Ђуровића, већ тридесетак година није забележен ниједан напад на човека.
– Можемо констатовати да наше ајкуле, да кажемо не гризу, има много морских паса, али они су увек највећим делом свог живота на отвореном мору, објашњава Ђуровић, преноси РТС.
Према његовим речима, сваке године у ово време, без конкретног разлога, појављују се медијски наслови о ајкулама у водама Јадрана, јавља Радио-телевизија Црне Горе.
Др Ђуровић истиче и да велики број крузера посети црногорско приморје, што не утиче на квалитет морске воде, те је она прве категорије, не само на отвореном мору, већ и уз обалу.
Иначе, услед климатских промена долази и до раста температуре мора. Из црногорског Института за биологију мора кажу да је установљено да просечна температура воде у Јадранском мору сваке године порасте за 0,6 степени, што погодује развоју инвазивних биљних и животињских врста.
„Ту су, пре свега, рибе, ракови и други морски организми, који у највећем делу негативно утичу на морски екосистем, а један од пресудних фактора јесте и повећање температуре морске воде“, нагласио је Ђуровић и додао да нове, отпорније животињске врсте потискују домицилне.
„Самим тим причине одређену штету, која се, пре свега, односи на смањење у рибарству, дакле заузимање простора у односу на домаће врсте“, закључио је Ђуровић.
РТС