Казанџијски занат лагано изумире у Србији: Драгиша из Сврљига од своје 12. године ово занимање чува од заборава

Некада су читаве улице и квартови били познати по казанџијама, данас тек по неки мајстор овог заната чува ту традицију. Међу њима и Драгиша Ђорђевић из Сврљига.

Он више од четири деценије сопственим рукама бакар и челик обликује у казане за печење ракије. У послу који захтева много тешког рада и мајсторског умећа, Драгиша је од своје 12. године.

РТС принтскрин
РТС принтскрин

„Љубав према том послу, традиција, одатле смо живели, градили куће, школовали се и још покушавамо да то одржимо. А и заради се по неки динар“, прича Драгиша за РТС.

Pročitajte i  Из књиге "Болести душе" Николаја Пестова: Питања која ће вам открити да ли је ваше психичко здравље нарушено

Умеће које је стекао радећи са оцем када су казанџије имале пуне руке посла, Драгиша је пренео на сина Владимира. Тако сада раде заједно па, иако је овај занат у изумирању, казанџијска радионица у овој породици има будућност.

„Намеравам да останем у овом послу са производњом казана, јер без обзира на то колико напредујемо у технолошком смислу и освајамо нова тржишта, ипак је ово посао са традицијом коју негујемо 50 година“, истиче Владимир.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

Зарада од овог заната данас је недовољна за опстанак радионице и солидан живот породице, па су Ђорђевићи почели да производе и опрему за руднике и запослили 15 радника. Тако успевају да одрже занат и радионицу коју је основао Драгишин отац пре пола века.

РТС принтскрин
РТС принтскрин

„Да би се направио казан мораш да испуниш најмање два услова – да доста тога знаш и да будеш велики радник. Мора да буде конструкција казана добра, да омогући добро врење. Не сме да буде превише дубок, не сме да буде превише плитак“, објашњава Драгиша.

Pročitajte i  Само за искусне куваре и куварице: Рибљи паприкаш са севера Бачке

Ове и друге тајне заната Драгиша, иначе не само врстан казанџија, већ и инжењер машинства и угледни сврљишки бизнисмен, уградио је у сваки казан који изађе из ове радионице. А годишње се овде направи 50, некада 60 казана који завршавају широм Србије, и у Бугарској, Црној Гори, Румунији.

За РТС припремила Јелена Мариновић

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...