Најстрашнији светац и један од 12 апостола: Славимо Светог Вартоломеја за кога се верује да доноси несрећу, али код ЈЕДНЕ ствари свима помаже

Данас славимо Светог Вартоломеја, у народу познатог и као Вртолома или Вратолома.

Свети Вартоломеј био је један од 12 великих апостола. Јеванђеље је проповедао са светим Јованом Богословом и апостолом Филипом.

Код нас је познат и као Вратолома или Вртолома, јер се сматра да се на овај дан догађају несреће. Сви послови на пољу се обустављају, а деци се брани да се пењу по дрвећу да не би сломила врат.

Није пожељно данас ни купати се у рекама, да неког не би однео вир.

vratoloma

У појединим деловима источне Србије обустављају се сви радови, док се у другим деловима земље верује да, ако радите на Вратолому, сав ваш рад ће убити град или однети поплава.

Pročitajte i  Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

Свети Вартоломеј је заштитник усева, па се верује да не прашта не верницима који данас раде и ризикују да им усеви пропадну.

Сем што може да науди људима, Вртолома и помаже у лечењу једне болести.

У селима у Шумадији верују да светац лечи од падавице, па болесни иду у оближњи манастир, како би се помолили, док у топличком крају сматрају да Свети Вратолома и Свети Сава данас седе на планини и чувају све њиве како не би било неке штете. Тек када они прилегну и задремају, може доћи до града, али то се ретко дешава.

vart

У народу постоји изрека “Смлатиће те као Вртолома праску” и обично се користи када се неко ухвати у раду на тај дан.

Pročitajte i  Лазарева субота је дан дечје радости: Зашто су деца у центру овог празника који слави Исусово чудо васкрсења Лазара?

Светог Вартоломеја незнабожци су разапели на крст, али тада се догодило још једно Божје чудо!

Према веровању Вартоломеј је светим Јованом Богословом и апостолом Филипом у Јерапољу молитвом умртвио велику змију, коју су незнабошци обожавали и држали у храму. Због тога су Филипа и Вартоломеја разапели на крст, где су Вартоломеја ставили наопако.

У том тренутку се десио снажан земљотрес, а уплашени људи су мислили да их Бог на тај начин кажњава, па су их скинули са крста. Апостол Филип је већ био издахнуо, а Вартоломеј је преживео и отишао у Индију.

Pročitajte i  Празник Цвети: Дан када је Христос у Јерусалим дојахао баш на магарцу је чин иза кога се крије врло битна симболика

Тамо је Матејево јеванђеље превео на индијски језик, а након тога је отишао у Јерменију, где је, како верују хришћани, исцелио цареву ћерку од лудила. Међутим, царев брат Астијаг је ухватио Вартоломеја и распео га на крст, одрао му кожу и одсекао главу.

Сахрањен је у оловном сандуку, који су многобошци бацилли у море јер су хришћани тврдили да се се над његовим моштима догађају разна чуда.

Вода је донела сандук до Липарских острва, где га је епископ Агатон сахранио у храму. Мошти апостола прво су пренесене у Беневенто па у Рим.

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...