KAKO JE NASTAO ČUVENI MARŠ NA DRINU: Od stradalog heroja Cerske bitke do nesuđene himne Srbije

Čuveni „Marš na Drinu“, tradicionalnu, popularnu koračnicu, koja je postala simbol hrabrosti srpske vojske u Prvom svetskom ratu, Stanislav Binički je komponovao u Valjevu. Prepoznatljivu kompoziciju posvetio je prvoj pobedi srpske vojske, koja je na Ceru do nogu potukla neuporedivo nadmoćniju austrougarsku armadu.

marš na Drinu

Činjenicu da je Stanislav Binički, poznati srpski kompozitor, dirigent i pedagog, vojni kapelnik, osnivač prvog Beogradskog vojnog orkestra i Muzike kraljeve garde, koji je sa Mokranjcem i Kostom Manojlovićem utemeljio Srpsku muzičku školu, „Marš na Drinu“ napisao u Valjevu, iz zaborava je otrgnuo Zdravko Ranković, direktor i urednik Izdavačke kuće „Kolubara“.

Dimitrije Đorđević iz Paraćina, nekadašnji vojni muzičar, ostavio je još pre pola veka trag o nastanku čuvenog Marša na Drinu. U Valjevu 1914. godine Binički se zatekao sa Vrhovnom komandom. Kao vojni muzičar srpske vojske za vreme Prvog svetskog rata, Đorđević – učenik Biničkog i njegov stalni pratilac, izneo je podatak da je marš komponovan kada je Kombinovani puk, pod komandom pukovnika Stojanovića u hrabrom naletu preko Drine proterao nadmoćniju austrougarsku vojsku. Marš je Binički posvetio tom puku i njegovom komandantu.

Pročitajte i  Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

marš na Drinu

Ko je bio ovaj hrabri vojskovođa?

Docnije, na Solunskom frontu, kao i u vreme turneje srpske vojne muzike po Francuskoj, na kojoj je i Đorđević učestvovao, „Marš na Drinu“ je dostigao takvu popularnost da su ga interpretirali i orkestri savezničkih armija. Cerska bitka vođena je od 16. do 19. avgusta 1914. godine, hrabri pukovnik Stojanović, koji se po nekim izvorima zvao Milivoje, a saborci su ga oslovljavali sa Brka, poginuo je na toj planini. Drinska divizija, koju su većma činili Valjevci, Užičani i Šapčani, uz zvuke „Marša na Drinu“ 12. oktobra 1918. godine marširala je kroz tek oslobođeni Niš.

Pročitajte i  Из књиге "Болести душе" Николаја Пестова: Питања која ће вам открити да ли је ваше психичко здравље нарушено

marš na Drinu

Skandinavci su obožavali ovo umetničko delo, a gramofonske ploče sa „Maršom na Drinu“ postale su istinski bestseleri.

Verovali ili ne, tekst za kompoziciju napisan je tek ’60ih godina prošlog veka –

Početkom šezdesetih godina prošlog veka nastali su stihovi Miloja Popovića, novinara i pesnika, koji su često pevani uz ovu muziku. Prvi ih je izveo hor KUD „Ivo Lola Ribar“ iz Beograda. Kasnije, devedesetih godina, kad je birana himna Srbije, u najužem izboru bio je – „Marš na Drinu“. O njegovoj popularnosti svedoči i film Žike Mitrovića, snimljen 1963. u Valjevu, a nazvan upravo po ovoj kompoziciji.

Pročitajte i  Боља него француска: Војвођански рецепт за гушчију паштету

hqdefault-1

Sem kao originalni sastav za vojni orkestar, “Marš na drinu” našao se na repertoaru „Smaka“, „Lajbaha“, „Šedouza“, Džonija Štulića…

Poslušajte kako ova kompozicija zvuči u nekoliko različitih obrada, domaćih ali i stranih –

https://www.youtube.com/watch?v=6pBtkdZJ2m8

 

Izvor: Magacin

Народно веровање: Шта да урадите на Врбицу и Цвети да бисте били здрави и лепи

На Лазареву суботу, или другачије- Врбицу, некада су ђаци...

Искористите јединствену прилику: Закупите локал на београдским пијацама!

Овом приликом обавештавамо јавност да је  ЈКП „Београдске пијаце“...