Pravoslavna nova godina: Praznik koji je sačuvao srpski nacionalni identitet

Srpska nova godina, odnosno, Pravoslavna nova godina zvanično se obeležava kod Srba i svih pravoslavaca 14. januara po novom kalendaru, a 1. januara po starom. Iako je slave svi pravoslavci, u Srbiji ona ima daleko veće značenje jer je nastala kao znak očuvanja srpskog identiteta. To je i dokazano činjenicom da naš narod ovaj praznik naziva SRPSKOM novom godinom. Može se reći da se slavlje ove Nove godine održalo kod Srba pomalo i iz inata.

Pročitajte i  Samo za iskusne kuvare i kuvarice: Riblji paprikaš sa severa Bačke

Javno je počela da se slavi 1919, kada je Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca usvojila gregorijanski kalendar počeli smo da slavimo Novu godinu 14. januara. Iako se Srpska pravoslavna crkva u jednom trenutku zalagala za usklađivanje kalendara, od 1923. kada je iz Zagreba stigla žalba da pravoslavna slavlja štete trgovini i privredi, svaki dalji pokušaj usklađivanja kalendara i prekida slavlja srpske Nove godine bio je uzaludan. Srbi su prkosno i ponosno nastavili sa svojom tradicijom!

Pročitajte i  Bolja nego francuska: Vojvođanski recept za guščiju paštetu

Prvu proslavu pravoslavne Nove godine organizovala je beogradska Kasina, a već sledećih godina pridružile su joj se sve ostale kafane, bioskopi, domovi…

Međutim, sa nastupom komunizma na političkoj sceni Srbije, slavlje Pravoslavne nove godine bilo je strogo zabranjeno.

I pored striktne zabrane da sve kafane moraju biti zatvorene 13. januara najkasnije do 22h, Srbi su ipak nastavili sa proslavom Pravoslavne nove godine i to krišom, rizikujući tako ne samo da završe u zatvoru, već i svoj ugled i položaj.

Pročitajte i  Iskoristite jedinstvenu priliku: Zakupite lokal na beogradskim pijacama!

Danas se ovaj praznik slavi slobodno i veselo, kako u krugu porodice, tako i po trgovima širom Srbije ili ispred hramova i crkava, uz muziku, kuvano vino i veliki vatromet.

Novosti